loading...

17 czerwca 2017 roku zmarł Józef Grudzień, były mistrz olimpijski w boksie, jeden z najlepszych zawodników w historii polskiego boksu. Miał 78 lat.

Józef Grudzień urodził się 1 kwietnia 1939 roku. Sukcesy święcił w wadze lekkiej. Był zawodnikiem Pafawagu Wrocław i Legii Warszawa.

Największym osiągnięciem tego pięściarza było złoto olimpijskie z 1964 roku (Tokio). W finale pokonał Wiliktona Barannikowa, reprezentanta ZSRR. Cztery lata później podczas olimpiady w Meksyku zdobył srebro. Sukcesy odnosił także w mistrzostwach Europy. W 1965 r w Berlinie znowu zmierzył się z Barannikowem, ale tym razem przegrał. Złoto zdobył dwa lata później na zawodach w Rzymie. W Polsce nie miał sobie równych. W latach 60. aż trzykrotnie został mistrzem kraju.

Z boksem rozstał się jako zawodnik na początku 1969 roku. Po zakończeniu kariery pracował jako trener, a potem jako technolog. Działał w Polskim Komitecie Olimpijskim. W 1998 roku został odznaczony Krzyżami Kawalerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Siedem lat wcześniej przyznano mu nagrodę im. Aleksandra Rekszy za zasługi dla polskiego boksu. W roku 2015 roku wystąpił w filmie dokumentalnym o polskim boksie pt. „Ring Wolny”.

Z kraju i ze świata

loading...

Ciekawostki

loading...

Wydarzenie kulturalne

loading...

Sport w regionie

loading...

Gospodarka

loading...

Społeczństwo

loading...

Hyde Park

loading...

.

Internetowa Gazeta Regionalna

 

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, ul. Targowa 23  
(zapraszamy na 1 piętro)
www.e-pojezierze.pl
e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redaktor Naczelny

tel. 602 406 545
.
Biuro Reklamy
tel. 602 811 876