loading...

Nie żyje prof. Walery Pisarek. Zmarł 5 listopada w Katowicach w wieku 86 lat. Miał wziąć udział w Gali Ambasador Polszczyzny 2017 w siedzibie Miasta Ogrodów, przy Placu Sejmu Śląskiego. Był wybitnym językoznawcą i prasoznawcą, specjalistą socjolingwistyki.

Walery Pisarek urodził się w 1931 r. w Rabce. Szkołę powszechną skończył w 1943 r. na kompletach tajnego nauczania. Po ukończeniu liceum, od 1949 do 1957 r., studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. W tym samym czasie pracował w bibliotece, a następnie jako reporter w „Słowie Powszechnym”. W maju 1951 r. zadebiutował w „Tygodniku Powszechnym” krytyczną notą o Kochanowskim.

Podczas studiów magisterskich profesor został aresztowany „za przynależność do nielegalnej organizacji o charakterze antypaństwowym” i uwięziony w krakowskim więzieniu. W tamtym czasie został też skierowany do pracy w kopalniach. - Fedrowałem najpierw w Brzeszczach, potem w Bobrku - wspominał prof. Pisarek. - Wrzucałem węgiel na taśmę, potem pracowałem na przodku. Najpiękniejsze, co może się zdarzyć to wchodzenie w ziemię z pełną gwarancją, że nigdy tam stopa ludzka nie postała. Mimo wszystko miło wspominam ten okres - mówił. Kiedy miał 20 lat, Walery Pisarek zdał egzamin z wynikiem bardzo dobrym na młodszego rębacza.

Studia magisterskie ukończył pracą „Poglądy krytycznoliterackie Juliusza Słowackiego”. Stopień doktora nauk humanistycznych otrzymał w 1966 r. na wydziale filologiczno-historycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Katowicach broniąc pracy „Nagłówek wypowiedzi prasowej w oświetleniu lingwistycznym”. W 1973 r. Rada Wydziału Filologicznego UJ na podstawie rozprawy habilitacyjnej „Frekwencja wyrazów w prasie” nadała mu stopień doktora habilitowanego.

W 1982 r. uzyskał tytuł prof. nadzwyczajnego nauk humanistycznych, a w 1994 r. – tytuł prof. zwyczajnego. Był założycielem studiów dziennikarskich przy UJ i pracownikiem naukowym Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Pełnił funkcję honorowego prezesa Rady Języka Polskiego przy Polskiej Akademii Nauk – był pierwszym przewodniczącym rady. W latach 1969–2001 był dyrektorem krakowskiego Ośrodka Badań Prasoznawczych. Uczestniczył w pracach Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych Solidarności.

Napisał ponad 20 książek, m.in. „Poznać prasę po nagłówkach” (1967 r.), „Retoryka dziennikarska” (1970 r.) i „Wstęp do nauki o komunikowaniu” (2008 r.). Opublikował prawie 700 prac – artykułów prasowych, recenzji, porad językowych, artykułów naukowych, monografii i podręczników dotyczących języka polskiego, teorii informacji i komunikacji masowej. Autor licznych wydań słownika ortograficznego. Przewodniczący jury i autor większości tekstów popularnego konkursu ortograficznego „Ogólnopolskie dyktando”.

Prof. Pisarek był inicjatorem "Ustawy o języku polskim", uchwalonej w 1999 r. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. Śląski Wawrzyn Literacki 2002 za książkę "Nowa Retoryka Dziennikarska". W 2012 r. został pierwszym laureatem ustanowionej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego nagrody „Zasłużony dla polszczyzny”.

Prof. Walery Pisarek był wielokrotnie odznaczany. Otrzymał m.in. Krzyż Kawalerski OOP (1976), Krzyż Oficerski OOP (1987); Krzyż Komandorski OOP (2000), czy Medal Komisji Edukacji Narodowej (2001).

Z kraju i ze świata

loading...

Ciekawostki

loading...

Wydarzenie kulturalne

loading...

Sport w regionie

loading...

Gospodarka

loading...

Społeczństwo

loading...

Hyde Park

loading...

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876