Pod koniec roku 2015 na wieży Ochotniczej Straży Pożarnej w Łęcznej (od strony ul. Tysiąclecia) pojawiło się 55 sztuk budek lęgowych dla ptaków. Budki przeznaczono dla jerzyków. Dlaczego?

Jerzyki to bardzo pożyteczne i interesujące ptaki. Jerzyk, o długości ciała 16-19 cm, jest najlepszym lotnikiem wśród ptaków. Mimo podobieństwa do jaskółek nie jest z nimi spokrewniony. Jest wyraźnie większy i ma brunatnoczarne ubarwienie, z rozjaśnieniem na gardle. Charakteryzują go bardzo długie, wąskie, sierpowate skrzydła i rozwidlony ogon.

Dla człowieka ma kilka ważnych cech. Jerzyki spędzają niemal całe życie w powietrzu. W locie zbierają pożywienie i nawet kopulują. Żywią się między innymi meszkami i komarami, dlatego są czasem przez ludzi używane do ekologicznego odkomarzania. Lądują głównie podczas okresu lęgowego, budują wówczas gniazda i karmią pisklęta muchami i komarami. Jeden tylko ptak w okresie lęgowym wyłapuje około 20 tysięcy komarów dziennie.

Jerzyki są towarzyskie i często gniazdują kolonijnie. Ich głównym wrogiem jest deszczowa pogoda, która uniemożliwia żerowanie. W okresach głodu młode zapadają w odrętwienie umożliwiające oszczędzenie energii. Jerzyki mają tak małe nogi, że nie potrafią sprawnie chodzić i mają ogromne trudności z wystartowaniem do lotu z ziemi.

Z powodu powyższych cech w Łęcznej wybudowano kolonię budek lęgowych. W wyborze miejsca pomagali ornitolodzy z Lublina. Jerzyki zadomowiły się już w grodzie dzika.

.

Internetowa Gazeta Regionalna

 

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, ul. Targowa 23  
(zapraszamy na 1 piętro)
www.e-pojezierze.pl
e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redaktor Naczelny

tel. 602 406 545
.
Biuro Reklamy
tel. 602 811 876