Artur Soboń, poseł na Sejm RP z ramienia PiS kwestionuje legalność przekazaniu części zysku Szpitala Powiatowego w Łęcznej do budżetu powiatu, co miałoby zmniejszyć długi Starostwa powstałe na skutek zakupu przez władze powiatowe sprzętu medycznego dla tegoż szpitala. Poseł Soboń przesłał do naszej redakcji pismo informujące o podjętych krokach, z którego wynika, że w poniedziałek 4 lipca na ręce wojewody lubelskiego wpłynie jego pismo ws. niedopuszczalnego pokrywania z pieniędzy na leczenie pacjentów długów powiatu łęczyńskiego.

Poniżej drukujemy jego treść.

Łęczna, 4 lipca2016

 

Szanowny Pan

Przemysław Czarnek

Wojewoda Lubelski

 

Z dużym zaniepokojeniem przyjąłem informację, że w dn. 27 czerwca radni powiatu łęczyńskiego zdecydowali o przekazaniu części zysku w wysokości 500 tys. PLN z tytułu działalności leczniczej szpitala w Łęcznej do budżetu powiatu. Tego rodzaju darowiznę tratuję jako pozbawioną podstawy prawnej metodę na łatanie dziury budżetowej starostwa i nieuprawnioną presję organu nadrzędnego w związku z przyjęciem sprawozdania finansowego jednostki.

Budzi to moje zastrzeżenia ze względu na fakt, że środki publiczne z kontraktu z NFZ powinny być w całości przeznaczone na udzielanie świadczeń zdrowotnych. Potrzeby związane z opieką zdrowotną mieszkańców i dobre wynagrodzenia (a jest to konieczne!) dla całej kadry szpitala, a także pokrycie finansowe strat z lat ubiegłych – na to powinien zostać przeznaczony zysk z działalności szpitala. Zgoda na praktykę zastosowaną przez radnych powiatu oznaczałaby wydatkowanie pieniędzy na leczenie mieszkańców powiatu łęczyńskiego - w tym co szczególnie ważne górników z Lubelskiego Węgla - z kontraktu z NFZ na inne cele niż opieka medyczna. To uważam za społecznie wątpliwe, ze względu na ogromne potrzeby i ograniczone środki, którymi dzisiaj dysponuje NFZ. Zdaję sobie sprawę, że powiat łęczyński realizuje różne potrzeby mieszkańców swojego powiatu, ale nie mogę zgodzić się na to, aby robił to kosztem potrzeb szpitala, za pieniądze NFZ na leczenie pacjentów. Zgoda na taką praktykę oznaczałaby, w moim przekonaniu, pokusę traktowania szpitali jako źródła dochodów jednostek samorządu terytorialnego i zaniechanie inwestowania w szpitale w zamian za wyższy wynik finansowy, który zostałby wydany przez starostę czy marszałka na dowolne cele samorządu.

W związku z tymi wątpliwościami zwracam się do Pana Wojewody o dokładne sprawdzenie zapisów uchwały Rady Powiatu Łęczyńskiego z dn. 27 czerwca br. w trybie nadzoru prawnego pod kątem jej zgodności z prawem, a w szczególności z ustawą o finansach publicznych, ustawą o działalności leczniczej i statutem szpitala w Łęcznej.

/-/

Artur Soboń