Szpitalny Oddział Ratunkowy w SP ZOZ w Łęcznej zostanie w tym roku zmodernizowany i wyposażony w nowy sprzęt medyczny. Pieniądze na ten cel pochodzą z unijnego programu, którego koordynatorem jest Ministerstwo Zdrowia. Temu tematowi poświęcona była konferencja prasowa zorganizowana w szpitalu w Łęcznej 19 stycznia 2018 r.

- Dzięki projektowi, sprzęt który był na wyposażeniu oddziału ratunkowego od początku powstania szpitala – a w przyszłym roku minie dziesięć lat – zostanie wymieniony na nowy. Zakupimy też kilka dodatkowych urządzeń – poinformował dyr. SP ZOZ w Łęcznej Krzysztof Bojarski.

Wymienione zostanie oświetlenie, zakupiony system informatyczny. Na liście znalazły się też m. in. pompy infuzyjne, defibrylatory, łóżka z wbudowaną wagą, kardiomonitory, aparat usg z zestawem sond czy aparat rtg z ramieniem C. Wszystko to oznacza szybszą diagnostykę, lepszą jakość usług i większy komfort dla pacjentów.

Potrzeba modernizacji i zakupu nowych urządzeń i systemu informatycznego wynikła nie tylko z konieczności odnowienia bazy medycznej, ale także z coraz większej liczby pacjentów. Oddział ratunkowy obsługuje nie tylko potrzebujących pomocy z powiatu łęczyńskiego. Bliskie sąsiedztwo Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego sprawia, że liczba pacjentów szczególnie w okresie letnim wzrasta z roku na rok. W 2015 r. na SOR w Łęcznej trafiło 13 030 osób, w 2016 – 15 642, a w 2017 było to już 15 920 osób.

- Pod koniec stycznia rozpoczniemy postępowania przetargowe i, jeśli nie będzie komplikacji, to w połowie roku sprzęt powinien trafić na oddział ratunkowy - stwierdził dyr. Bojarski. - Zakończenie projektu przewidziane jest na 31 października 2018 r.

Modernizacja możliwa jest dzięki realizacji projektu „Doposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Samodzielnego Szpitala Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łęcznej”. Jego wartość wynosi 2 081 125,21 zł, z czego dofinansowanie to 1 768 851,87 zł. Pieniądze pochodzą z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020, a koordynatorem Projektu jest Ministerstwo Zdrowia.

- Cieszę się, że Ministerstwo Zdrowia dobrze oceniło projekt łęczyńskiego szpitala, bo dzięki temu nowy sprzęt, oświetlenie ledowe i system informatyczny podniesie jakość i poziom usług medycznych na oddziale ratunkowym – powiedział uczestniczący w konferencji Roman Cholewa, starosta powiatu łęczyńskiego. I dodał, że o dofinansowanie na modernizację oddziałów ratunkowych starło się wiele placówek, ale tylko niektóre szpitale powiatowe z województwa lubelskiego otrzymały pieniądze.

Wojewoda lubelski podkreślił znaczenie projektu nie tylko dla powiatu łęczyńskiego, ale całego regionu. - Szpital w Łęcznej jest wiodący i cieszy się zasłużoną renomą oraz uznaniem pacjentów. A jego położenie w sąsiedztwie lubelskich szpitali - w kontekście problemów na oddziałach ratunkowych – sprawia, że ta inwestycja ma bardzo duże znaczenie - mówił Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski.

Aktualny projekt, to nie pierwsze pieniądze unijne, z których korzysta szpital z Łęcznej. W latach 2013- 2014 szpital zrealizował w ramach P-B-U 2007-2013 Projekt „Współpraca transgraniczna na rzecz zapobiegania i leczenia ciężkich przypadków oparzeń na pograniczu polsko-ukraińskim”. Jego wartość wynosiła 1 334 983,95 euro.

.

Internetowa Gazeta Regionalna

 

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, ul. Targowa 23  
(zapraszamy na 1 piętro)
www.e-pojezierze.pl
e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redaktor Naczelny

tel. 602 406 545
.
Biuro Reklamy
tel. 602 811 876