W gminie Cyców w 2017 roku rozpoczęto bardzo ważną inwestycję, która za niespełna trzy miesiące zacznie tętnić życiem. Jest nią rozbudowa przedszkola samorządowego w Cycowie. - To dla gminy koszt 4 mln zł, ale polepszy ona nie tylko warunki pobytu dzieci w przedszkolu ale również funkcjonowanie zespołu szkół – mówi Wiesław Pikuła, wójt gminy. - Będziemy mogli praktycznie przyjąć do przedszkola każdą ilość dzieci z gminy. A nawet spoza niej – dodaje z dumą.

I jest z czego być dumnym. Cycowskie dzieciaki już niedługo cieszyć się będą dużym, nowoczesnym i ekologicznym obiektem. Kosztem prawie 5 milionów złotych (przy skromnym dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego wynoszącym nieco ponad 750 tys. zł) znajdą tu swoje miejsce przedszkolaki z całej gminy. To wielka pomoc dla wszystkich rodzin, pozwalająca rodzicom realizować swoje ambicje zawodowe, bez obaw o swoje pociechy.

W ramach inwestycji trwa rozbudowa, nadbudowa i przebudowa budynku naszego przedszkola, z zagospodarowaniem terenu i infrastrukturą niezbędną do funkcjonowania obiektu – mówi Wiesław Pikula, wójt gminy Cyców.

Przede wszystkim budynek urośnie o jedną kondygnację – powstanie drugie piętro. Przedszkole będzie miało nową stołówkę. Gruntownej przebudowie ulegnie kuchnia, łazienki i pomieszczenia socjalne. Cały budynek zostanie ocieplony, zostaną wymienione okna.

Rewolucyjne zmiany nastąpią w systemie ogrzewania przedszkola. Miejsce drogiej w eksploatacji kotłowni olejowej zajmą nowoczesne i ekologiczne pompy ciepła. Dodatkowo budynek będzie wyposażony w instalację solarną do podgrzewania wody oraz wentylację mechaniczną. – Na dachu budynku zamontowane będą również panele fotowoltaiczne do wytwarzania własnej energii elektrycznej, wspomagając układ zasilania budynku. Zmiana nastąpi też w otoczeniu przedszkola, przed budynkiem powstaną na przykład miejsca parkingowe dla samochodów i chodniki z kostki brukowej.

Zakończenie rozbudowy przedszkola w Cycowie zaplanowano na 30 kwietnia.