Tradycja i zabawa w Puchaczowie - finał Dożynek Powiatowych

Współgospodarzem powiatowego Święta Plonów w tym roku była Gmina Puchaczów. Jak co roku nie mogło zabraknąć korowodu dożynkowego, dziękczynnej mszy świętej i obrzędu dzielenia chlebem. Po południu Dożynki przybrały typowo rozrywkową formę.

Ceremonię rozpoczął korowód dożynkowy, w którym prym wiodły dożynkowe chleby oraz wieńce wykonane ze zbóż, kiści czerwonej jarzębiny, owoców, kwiatów i kolorowych wstążek. W dożynkowym korowodzie wzięli udział starostwie dożynek - Beata Olender oraz Stanisław Brutt z Gminy Puchaczów, orkiestra górnicza, poczty sztandarowe, delegacja Powiatu Łęczyńskiego oraz gmin, delegacje z Białorusi i Ukrainy. Pomimo deszczowej pogody na uroczystość przybyło również wielu zaproszonych gości.

Podczas oficjalnego otwarcia dożynek Starosta Adam Niwiński oraz Wójt Gminy Puchaczów podziękowali rolnikom za ich ciężką pracę i wyrazili nadzieję, że dożynkowe świętowanie będzie dobrą zapowiedzią przyszłych zbiorów i zapewni urodzaj na przyszły rok. Podziękowali także wszystkim instytucjom, które na co dzień współpracują z rolnikami.

Punktualnie o godzinie dwunastej rozpoczęła się polowa Msza Święta zakończona obrzędem dzielenia chlebem przy akompaniamencie Orkiestry Górniczej. Atrakcji i okazji do dobrej zabawy nie zabrakło przez cały dzień. Tradycyjny charakter imprezy podkreśliły występy folklorystyczne lokalnych zespołów z gmin powiatu łęczyńskiego. Następnie dożynkową scenę rozgrzał zespół TO MY  z Puchaczowa oraz Dominik Śmiech z Zespołem Everyday. Na dożynkowej scenie rozbrzmiewały również niezapomniane przeboje Anny Jantar w wykonaniu Anny Żebrowskiej. O godzinie 18 folklorystyczny charakter święta podkreśliła folkowa Kapela STYRTA. A tuż po jej wstępie na scenie pojawiły się piękne i odważne mieszkanki powiatu, konkurujące o koronę Miss Dożynek 2014. Koronę z rąk zeszłorocznej finalistki Agaty Okoń ostatecznie odebrała Magda Chomiuk z Zofiówki, Miss Publiczności została Małgorzata Kozieł z Brzezin. Kilka minut po 21 na scenie zagościła Gwiazda Wieczoru - GOLECuORKIESTRA, której skoczny i znany repertuar od razu porwał publiczność do zabawy. Ogromny tłum fanów śpiewał i tańczył przed dożynkową sceną. Tańcom i śpiewom nie było końca. Zabawa ludowa z zespołem Brokat trwała do późnego wieczora. Wysoka frekwencja i świetna zabawa potwierdziła sukces imprezy dożynkowej.

Dożynkom powiatowym jak co roku towarzyszyły liczne konkursy. W sobotę odbył się konkurs strzelecki, a w niedzielę oprócz tradycyjnie organizowanego już konkursu wieńców dożynkowych i „Łęczyńskiego Produktu Kulinarnego”, mieszkańcy mogli uczestniczyć w konkursie strażackim i akcji honorowego krwiodawstwa „Ratujmy życie”, a także w konkursach organizowanych na stoiskach KRUS i Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego oraz sponsorów. Na terenie kompleksu boisk "Orlika" odbył się turniej sportowy.  Najpiękniejsze wieńce wykonały koła gospodyń w Brzezinach oraz Barki – Adamów. Najlepsze potrawy to: Bezglutenowy chleb życia Pani Elżbiety Marchewki z Cycowa, Bigos dożynkowy Pani Jolanty Hankiewicz z Łęcznej oraz Nalewka jarzębinowa  Pani Anny Lipskiej z Ludwina.

Więcej zdjęć w galerii - kliknij TUTAJ aby obejrzeć.

.

Internetowa Gazeta Regionalna

 

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, ul. Targowa 23  
(zapraszamy na 1 piętro)
www.e-pojezierze.pl
e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redaktor Naczelny

tel. 602 406 545
.
Biuro Reklamy
tel. 602 811 876