Przypadek bardzo groźnej ptasiej choroby wykryto w połowie listopada w Głębokim w gminie Uścimów. Ognisko zostało stwierdzone w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym indyki rzeźne- 7246 sztuk. Natychmiast uzyskano wyniki badań potwierdzające wystąpienie HPAI.

W ciągu 12 godzin Służby Weterynaryjne dokonały wybicia ptaków i ich utylizacji oraz przeprowadziły dezynfekcję wstępną. W związku z tym wyznaczono obszar zapowietrzony i zagrożony. Obszar zapowietrzony obejmuje gminy na terenie powiatu lubartowskiego, obszar zagrożony obejmuje gminy na terenie powiatów lubartowskiego, parczewskiego i łęczyńskiego.

Grypa ptaków, szczególnie jej wysoko zjadliwa forma (HPAI - wysoko patogenna grypa ptaków), to zakaźna choroba wirusowa, która dotyka zarówno ptaki dzikie, jak i hodowlane.
Objawy u ptaków mogą obejmować nagłą śmiertelność bez wcześniejszych oznak choroby, spadek apetytu i aktywności, pbniżoną produkcję jaj lub produkcję jaj z cienkimi skorupkami, obrzęk głowy, grzebienia i dzwonków, wydzielinę z oczu i nosa, biegunkę.

HPAI może prowadzić do poważnych strat ekonomicznych w sektorze drobiarskim z powodu wysokiej śmiertelności ptaków i konieczności eliminacji zakażonych stad. W przypadku wykrycia choroby wprowadza się ścisłe środki kontroli, takie jak kwarantanna, ograniczenia w przemieszczaniu się i utylizacja zakażonych ptaków.

Chociaż zakażenia ludzi wirusem HPAI są rzadkie, niektóre szczepy, takie jak H5N1, mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego. Objawy u ludzi mogą być ciężkie i obejmować gorączkę, kaszel, ból gardła i w niektórych przypadkach prowadzić do poważnych powikłań, a nawet śmierci.

Lepiej unikać padłych ptaków, a o takich przypadkach informować powiatowego lekarza weterynarii.

GK