Nadrenia Północna-Westfalia jest czołowym (nr 1) niemieckim krajem związkowym w zakresie produkcji energii. Wytwarza się tutaj prawie 30 proc. krajowej energii elektrycznej. Na elektrownie węglowe (węgla kamiennego i brunatnego) przypada ponad 77 proc. wytwarzanej energii elektrycznej.

Po przeciągającym się procesie analityczno-legislacyjnym, na przełomie luty/marzec 2016r. rząd okręgowy w Münster zezwolił na wcześniejsze, a zarazem ponowne rozpoczęcie prac budowlanych i instalacyjnych przy elektrowni węgla kamiennego Datteln 4, zlokalizowanej przy kanale Dortmund-Ems (Nadrenia Północna-Westfalia). Prace prowadzi firma Uniper, czyli spółka – córka koncernu Eon, która zakłada, że budowa niniejszej elektrowni zakończy się w ciągu 2 lat (do 2018r.).

Warto nadmienić, że budowę elektrowni Datteln rozpoczęto już w 2007 roku, zaś blokada urzędów, spowodowana naciskami ekologów i klimatologów, a przez to dokładanie coraz to drastyczniejszych obostrzeń środowiskowych, zahamowała proces budowy tej elektrowni. Pierwotnie miała składać się z 3 bloków energetycznych, o łącznej mocy 300 MW, a planowane włączenie do sieci energetycznej miało nastąpić już w 2011 roku. Jednakże wyniku decyzji Sądu Najwyższego Münster cofnięto zgodę na budowę tych trzech bloków energetycznych. Obecnie po dopełnieniu wszelkich zastrzeżeń i zatwierdzeniu ostatecznej dokumentacji wykonawczej, wyrażono zgodę na budowę nowego jedynego czwartego bloku energetycznego (Datteln 4), o prawie czterokrotnie wyższej mocy, aniżeli w sumie miały posiadać ówczesne trzy bloki energetyczne.

Podjęte prace obejmują budowę i instalację różnorodnych zespołów urządzeń, m.in. stacji transformatorów, składowiska paliwa węglowego, obiektów przeładunkowych, warsztatów, laboratorium, jak również portowych urządzeń wyładunku/załadunku dostarczanego węgla kamiennego, itp.

Elektrownia Datteln 4 o mocy 1100 MW i sprawności 45 proc. należeć będzie do największych i najnowocześniejszych elektrowni w Niemczech. Wytworzona energia elektryczna zaopatrywać będzie trakcję Niemieckich Kolei Państwowych (413 MW), oraz publiczną sieć elektroenergetyczną (642 MW). Natomiast wytworzona energia cieplna (1000 GWh) dostarczana będzie do sieci ciepłowniczej dla około 100 000 gospodarstw domowych (rejony: Castrop-Rauxel i Dortmund-Bodelschwingh). Elektrownia wyposażona będzie w wieloetapowy system oczyszczania spalin, który wyeliminuje tlenki azotu, pył i siarkę ze spalin. Przewidywana emisja CO2 kształtować się będzie w granicach 6 do 8 mln t/rok.

Koszt uwieńczenia tej rozpoczętej już wcześniej inwestycji szacowany jest na ponad 1 mld euro. Po uruchomieniu w bezpośredniej obsłudze elektrowni zatrudnionych będzie około 200 osób.

Źródło: Institüt für Regenerative Energiewirtschaft (IWR Online); Datteln IV – Infos; marzec 2016