To był trudny rok dla lubelskiej kopalni: spadek wydobycia i związane z tym zmniejszenie zatrudnienia, recesja na rynku węgla i zmiana właściciela. Pomimo tego górnicy z Bogdanki mają o wiele więcej powodów do zadowolenia, niż ich koledzy z Śląska. Taki był sens wystąpienia Zbigniewa Stopy, prezesa zarządu Lubelskiego Węgla Bogdanka S.A. podczas barbórkowych uroczystości w kopalni.

Jak podkreślał prezes – Pomimo tego, że zarząd Bogdanki, wspierany przez związki zawodowe, próbował zwrócić uwagę zarówno rządzącym jak i UOKiK a także Komisji Europejskiej, że praktyki sprzedaży węgla poniżej kosztów wydobycia (co miało miejsce w Kompanii Węglowej), z punktu widzenia całej gospodarki są zgubne i niebezpieczne dla innych kopalń. LW Bogdanka właśnie z tego powodu musiała zmniejszyć plany wydobycia najpierw do 9 a później do 8,5 mln ton węgla.

Konsekwencją było zmniejszenie zatrudnienia oraz gorsze niż się należało spodziewać wyniki ekonomiczne kopalni. Według prezesa większość problemów już rozwiązano. Licząca dzisiaj ponad 4,5 tys. osób załoga ma stabilne perspektywy zatrudnienia, będąc dostawcą węgla do Kozienic. Tym bardziej, że nowy właściciel LW Bogdanka – Grupa Enea, w 2017 roku otworzy w Kozienicach nowy blok energetyczny o mocy 1075 MW. Łącznie w kozienickiej elektrowni będzie powstawało ok. 13 proc. energii elektrycznej produkowanej w Polsce.

Podczas uroczystości w Bogdance odczytano listy gratulacyjne od marszałka Marka Kuchcińskiego, premier Beaty Szydło oraz ministra skarbu państwa Dawida Jackiewicza. Obecny na uroczystościach Metropolita Lubelski, arcybiskup Stanisław Budzik podkreślał rolę, jaką odgrywa w życiu lokalnej społeczności kopalnia w Bogdance. Marian Starownik akcentował wkład Bogdanki w ekonomiczny i społeczny rozwój województwa lubelskiego. Mówił o wynikach za trzy kwartały 2015 roku, według których nasze województwo jest aktualnie liderem tempa rozwoju. Produkcja przemysłowa sprzedana wzrosła u nas o 8,3 proc. podczas gdy w skali kraju 4,5 proc. Zmniejszyło się też bezrobocie a wzrosła sprzedaż hurtowa. Wyraził nadzieję, że w przyszłości dobrze prosperująca Bogdanka będzie jeszcze silniej wspierać rozwój naszego regionu.

Święto górników rozpoczęte mszą świętą w łęczyńskim kościele i masówką w Bogdance kontynuowano wieczorem w obiektach Targów Lublin. 12 grudnia górników czeka jeszcze kolejna impreza: karczma piwna.