W trakcie konferencji prasowej o porozumieniu pomiędzy spółką LW Bogdanka a związkami zawodowymi poinformował prezes kopalni.

Negocjacje trwały od kilku miesięcy i niejako zainicjowała je umowa zawarta na Śląsku. Jest ona związana z planem zakładającym, że do 2049 roku wygaszona zostanie praca we wszystkich polskich kopalniach. Bogdanka ma być jedną z ostatnich, które mają wydobywać węgiel energetyczny. Jednak już od 2026 roku Lubelski Węgiel będzie wydobywać węgiel koksujący, który jest wykorzystywany do produkcji stali i nie jest objęty umową społeczną.

Polskie górnictwo czeka transformacja. Bogdanka, jak dobrze wiemy, będzie podążała swoją drogą – zauważa Artur Wasil, prezes LW Bogdanka. Właśnie dlatego górnicy z Lubelszczyzny negocjowali z zarządem na własną rękę.

W efekcie porozumienia, pracownicy, którzy w spółce pracują od co najmniej 3 lat otrzymali gwarancję pracy na kolejne 5 lat. Ponadto przewidziano wzrost wynagrodzenia zasadniczego o 4,5 proc., wypłatę 2,5 tys. zł. brutto nagrody za pierwsze półrocze, zwiększenie programu emerytalnego o 0,5 proc., zwiększenie o 2 zł kwoty talonu na posiłek regeneracyjny.

- Polskie górnictwo czeka transformacja, a to wymaga zarówno od zarządu kopalni, jak i strony społecznej wyjątkowej odpowiedzialności oraz patrzenia w przyszłość co najmniej kilkanaście lat do przodu - powiedział Artur Wasil prezes LW Bogdanka.

- To jest wynik kompromisu. Wynegocjowaliśmy wszystko, co było możliwe. Jednym z punktów naszej umowy - oprócz spraw płacowych - jest gwarancja zatrudnienia na pięć lat - stwierdził Grzegorz Jadwiżuk przedstawiciel strony społecznej LW Bogdanka.

Łęczna 14 lipca 2021

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.