Władze powiatu łęczyńskiego z PiS szukając sposobów na oszczędności (jednocześnie rozbudowując administrację powiatową) zlikwidują jedyną własną bibliotekę, która mieściła się na ulicy Staszica w Łęcznej. Jej „szczątki” zostaną formalnie połączone z biblioteką gminną gdzie zatrudnienie znajdzie część pracowników.

Biblioteka od wielu lat mieści się w dogodnej lokalizacji na ulicy Stanisława Staszica 9 razem z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie oraz przychodnią. Jednak los książnicy na ul. Staszica jest przesądzony i od przyszłego roku zniknie ona z obecnej lokalizacji.

Władze powiatu zaproponowały gminie Łęczna współpracę w sprawie biblioteki. Bez względu na nazwę formy prawnej chodzi o to, żeby bibliotekę powiatową pod swój zarząd przejęła, czy raczej współprzejęła gmina Łęczna.

Radni gminni z Łęcznej powiedzieli takiemu pomysłowi - tak (licząc na sowitą finansową dotację z powiatu), natomiast radni powiatowi powiedzieli - nie, argumentując to utratą zaufania społecznego i wyzbywania się jedynej własnej instytucji kultury, chociaż jeszcze niedawno w trakcie kampanii wyborczej mówili o potrzebie utworzenia kina i własnego powiatowego centrum kultury.

Pomimo takiego stanowiska do głosowania w tej samej sprawie doszło, już kilka dni później, po raz drugi. Na nadzwyczajnej sesji i już po przeprowadzeniu partyjnych, dyscyplinujących rozmów radni powiatowi minimalną większością zgodzili się na połączenie biblioteki powiatowej z biblioteką gminy Łęczna. Tuż przed podjęciem przez radnych decyzji o głos prosiła obecna dyrektor biblioteki powiatowej Jadwiga Marczewska, ale przewodniczący rady powiatu Arkadiusz Biegaj jej na to nie pozwolił, czym wzbudził zdziwienie i oburzenie obecnych na sesji radnych i oglądających relację na żywo internautów.

W tym momencie otwarto furtkę do likwidacji, poprzez połączenie, biblioteki powiatowej. Szczegóły tej operacji mają zostać zawarte w umowie gminy Łęczna z powiatem łęczyńskim. Tak kończy się historia biblioteki prowadzonej przez powiat, a jej grabarzem okazali się obecni radni powiatowi.

Pomieszczenia po bibliotece zajmie prawdopodobnie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.

Łęczna 10 sierpnia 2019

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

.

Internetowa Gazeta Regionalna

 

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, ul. Targowa 23  
(zapraszamy na 1 piętro)
www.e-pojezierze.pl
e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redaktor Naczelny

tel. 602 406 545
.
Biuro Reklamy
tel. 602 811 876