Prawo i Sprawiedliwość, które ma 18 radnych i bezwzględną większość w 33-osobowym sejmiku województwa lubelskiego, przesunęło w czasie przebudowę dróg w powiecie łęczyńskim. Nowy termin rozpoczęcia odnowy dróg nr 820 Sosnowica Dwór – Łęczna oraz nr 829 Łucka – Łęczna – Biskupice, powoduje, że nie zostaną wykonane w bieżącej perspektywie UE i mogą nie zostać przebudowane nawet przez kolejne pięć czy nawet dziesięć lat.

Drogę nr 820 Sosnowica Dwór – Łęczna wymieniono w „Planie rozwoju sieci dróg wojewódzkich Województwa Lubelskiego na lata 2012-2020” wśród pięciu ciągów komunikacyjnych istotnych w województwie ze względu na ważną funkcję w ruchu turystycznym. Dlatego już w marcu 2017 roku podpisano umowę z firmą WYG International Sp. z o.o. z Warszawy na opracowanie wielobranżowej kompleksowej dokumentacji geodezyjno-prawnej z decyzjami i pozwoleniami umożliwiającymi uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej o długości 28,46 km. Nie wdając się w szczegóły warto powiedzieć, że w styczniu br. uzyskano decyzję środowiskową a pod koniec maja pozwolenie wodnoprawne. Jeszcze na początku lipca 2019 roku Zdzisław Szwed, członek zarządu województwa uważał, że możliwy termin uzyskania dokumentacji to 2 października. Firmie za wykonaną pracę trzeba będzie zapłacić ok. 2 mln zł.

Pełną dokumentację potrzebną do zezwolenia na budowę drogi ma również 7,1 km odcinek drogi nr 829 Łucka-Łęczna-Biskupice, na co wydano w 2018 roku ok. 600 tys. zł.

Tymczasem 2 września 2019 na IX sesji Sejmiku Województwa Lubelskiego pod głosowanie radnych poddano propozycję w sprawie przesuniecie przebudowy dróg nr 820 i 829 na rok 2021. Radny Krzysztof Bojarski zapytał, czy przesuniecie zadań na rok 2021 oznacza w rzeczywistości, że te zadania nie zostaną zrealizowane w tej perspektywie finansowej. Odpowiedział mu członek zarządu województwa Zdzisław Szwed, potwierdzając, że droga będzie mogła być wykonana dopiero w następnej perspektywie.

Zgodnie z uchwałą środki na drogę nr 820 zmniejszono o kwotę 106,8 mln zł, a na drogę nr 829 o 28,8 mln zł. Jednocześnie zwiększono o 109,79 mln zł finansowanie drogi nr 833 Kraśnik-Chodel-Bełżyce.

Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, który z zarządem województwa rekomendował te zmiany, pochodzi z Kraśnika. Jest absolwentem historii na UMCS. W rodzinnym mieście był nauczycielem, dyrektorem szkoły, radnym i zastępcą burmistrza. Przez cztery kadencje zasiadał w ławach poselskich. W ostatnich dwóch latach był Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Szerzej o wykreśleniu w powiecie łęczyńskim dwóch dróg z realizacji w tej perspektywie finansowej napiszemy w kolejnym wydaniu GR Pojezierze. Będziemy chcieli m.in. zaprezentować opinie samorządów powiatowych (łęczyńskiego i lubartowskiego) oraz gminnych (Łęczna, Ludwin, Spiczyn, Uścimów, Serniki).

ps. Zdjęcie zrobione na otwarciu przebudowanej w 2018 roku drogi wojewódzkiej nr 829 Łęczna – Biskupice. Wtedy też ówczesny marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski powiedział: Tutaj stawiamy pierwszą tablicę, którymi będziemy znakować drogi przebudowywane w ramach 100 km dróg w każdym powiecie na 100-lecie niepodległości naszego państwa. W ten kilometraż wliczamy prawie 18 km przebudowanej drogi od Łęcznej do Biskupic. W powiecie łęczyńskim uczczenia stulecia raczej już nie będzie.

Łęczna 9 września 2019

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

.

Internetowa Gazeta Regionalna

 

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, ul. Targowa 23  
(zapraszamy na 1 piętro)
www.e-pojezierze.pl
e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redaktor Naczelny

tel. 602 406 545
.
Biuro Reklamy
tel. 602 811 876