Mobilizacja pospolitego ruszenia była powszechnym sposobem prowadzenia wojny w średniowiecznej Europie i innych rejonach świata przed wprowadzeniem armii zawodowych – zaciężnych lub z poboru. Z czasem zanikło, chociaż najdłużej utrzymało się w nowożytnej Polsce, traktowane nad Wisłą jako ostatnia deska ratunku, kiedy władza nie była w stanie zapewnić odpowiedniej liczby wojsk zawodowych. Dzisiaj odrodziło się w Polsce – do walki z koronawirusem.

Miliony złotych na zakup sprzętu medycznego, produkcja płynu do dezynfekcji rąk, szycie masek ochronnych dla służb. To tylko niektóre z działań podejmowanych przez firmy i obywateli, które pomagają w walce z koronawirusem. Nie inaczej jest w powiecie łęczyńskim.

Jako chyba pierwsze akcję szycia maseczek zorganizowały mieszkanki Milejowa, im materiał przekazał łęczyński szpital. Gotowy produkt zostanie rozdysponowany według potrzeb.

Na facebooku powstała grupa która ma koordynować osoby chętne do szycia, dostarczania materiału, udziału w zbiórkach na ich zakup, a także rozwożenia. Jej adres to https://www.facebook.com/groups/650699535503385/

W Łęcznej działa już także grupa pomocowa. Wolontariuszy gotowych zrobić zakupy lub kupić leki osobie starszej lub innej niemogącej opuścić mieszkania lub domu – https://www.facebook.com/groups/818476075315085/

 

Łęczna 26 marca 2020

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

.

Internetowa Gazeta Regionalna

 

 

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A
www.e-pojezierze.pl
e-mail: gazeta@e-pojezierze.pl

.

Redaktor

tel. 793 810 222
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677