Od 22 października w kraju, w tym również w Łęcznej, odbywały się i dalej odbywają protesty po orzeczeniu „Trybunału Konstytucyjnego”, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r., zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z konstytucją. Przepis straci moc wraz z publikacją wyroku, ale ten nie został jak dotąd ogłoszony.

Władza twierdzi, że protestują ekstremiści sterowani przez totalną opozycję. Inny obraz sytuacji powstaje jednak po przeczytaniu sondażu zrealizowanego przez Kantar. Według niego 13 proc. badanych przyznało, że popiera protesty i co więcej brało w nich udział. Co istotniejsze aż 57 proc. pytanych stwierdziło, że popiera demonstracje, mimo że w nich nie uczestniczyło. Tak więc według sondażu 70 proc. Polek i Polaków popiera protesty. Tylko 25 proc. stwierdziło, że nie brało udziału w manifestacjach i ich nie popiera. 5 proc. odpowiedziało: „nie wiem, trudno powiedzieć”.

Poparcie dla demonstracji częściej deklarują ankietowani z młodszych grup wiekowych. Największe poparcie dla protestów wyraziły też osoby z miast od 20 do 100 tys. mieszkańców.

Udział w protestach najczęściej deklarowały osoby w wieku 18-24 lata. W tej grupie 29 proc. przyznało, że wyszło na ulice. Spośród tych 13 proc. które wyszły na ulice 4 proc. robiło tak wiele razy, a 9 proc. tylko raz. Z sondażu wynika też, że w protestach częściej brały udział kobiety niż mężczyźni, jednak poparcie dla strajków jest na podobnym poziomie zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn.

 

Łęczna 19 listopada 2020

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

.

Internetowa Gazeta Regionalna

 

 

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A
www.e-pojezierze.pl
e-mail: gazeta@e-pojezierze.pl

.

Redaktor

tel. 793 810 222
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677