Każdy z lubelskich wniosków zakwalifikował się do drugiego etapu rządowego programu Kolej Plus. Między samorządy wojewódzkie ma zostać podzielone ok. 5,6 miliarda zł na inwestycje kolejowe. Jednak końcowe oceny tych wniosków zaczną się dopiero za rok.

Samorząd woj. lubelskiego złożył pięć wniosków: stworzenie połączenia kolejowego pomiędzy Lublinem a Łęczną i kopalnią w Bogdance; elektryfikację linii z Lublina przez Lubartów do Łukowa; rewitalizacja linii między Chełmem i Włodawą; wsparcie budowy łącznicy, która pozwoliłaby pociągom ominąć stację Zawada i skrócić czas przejazdu między Zamościem a Lublinem; budowa linii kolejowej łączącej Szastarkę, Janów Lubelski i Biłgoraj oraz utworzenia przystanku Kraśnik Miasto.

Każdy z tych wniosków ma szanse na dotację, ale do kolejnego etapu wyścigu po pieniądze zakwalifikowane zostały jeszcze 74 inne wnioski z różnych regionów Polski. Podstawowa rywalizacja dopiero teraz się rozpocznie.

W drugim etapie samorządy będą miały 12 miesięcy na opracowanie wstępnego studium planistyczno-prognostycznego. Samorządy będą musiały też udowodnić, że będą w stanie wyłożyć 15 proc. kosztów inwestycji. Muszą też zapewnić, że na nowych bądź zmodernizowanych torach uruchomią i utrzymają przez pięć lat przynajmniej cztery pary pociągów, czyli cztery „tam” i cztery „z powrotem”.

Dopiero za rok, gdy Urzędy Marszałkowskie złożą komplet dokumentów, zacznie się ich ocena. Na jej podstawie ma zapaść ostateczna decyzja, kto dostanie pieniądze. Oznacza to, że jeśli nawet wnioski uzyskają ostateczną akceptację, to na efekty trzeba będzie bardzo długo poczekać. Program Kolej Plus zaplanowano do realizacji do 2028 roku!

 

Łęczna 29 listopada 2020

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

.

Internetowa Gazeta Regionalna

 

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, ul. Targowa 23  
(zapraszamy na 1 piętro)
www.e-pojezierze.pl
e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redaktor Naczelny

tel. 602 406 545
.
Biuro Reklamy
tel. 602 811 876