Powiat łęczyński od lat jest poważnie zadłużony. Z tego powodu realizuje minimalną wręcz liczbę inwestycji i żebrze u gmin należących do powiatu o wspólne finansowanie powiatowych zadań, mających też znaczenie dla tych gmin. Na jednym tylko łęczyńskie starostwo nie oszczędza. W ciągu dwóch lat rządów Krzysztofa Niewiadomskiego, zatrudnienie w starostwie powiatowym zwiększyło się aż o 22 proc.

Kiedy Krzysztof Niewiadomski z PiS objął rządy w powiecie łęczyńskim, w starostwie było 85,5 etatów (26 listopada 2018 r.). Od tego czasu liczba pracowników przekroczyła setkę, bo starosta zatrudnił 19 pracowników. Jak bardzo obciążyło to budżet powiatu? Dokładnie nie wiadomo, bo na takie zapytanie skierowane przez lokalny tygodnik „Wspólnota” władze powiatu nie odpowiedziały.

Policzmy więc sami. Koszt zatrudnienia jednego pracownika dla pracodawcy przy minimalnym wynagrodzeniu wynosi 2800 zł. Przyjmując, że każdy z pracowników dostaje jedynie płacę minimalną to tylko w styczniu za te 19 osób starostwo musi zapłacić 53 200 zł, co rocznie da 638,4 tys. zł. Jeśli doliczymy „13”, nagrody i dodatki funkcyjne to pewnie będzie już okrągły milion, a biorąc pod uwagę, że raczej na pewno wiele pensji jest wyższych niż płaca minimalna to pewnie bliżej do 1,5 mln zł rocznie. Przypomnijmy, że na dzień 06 kwietnia 2020 roku zadłużenie powiatu wynosiło 14,4 miliona zł!

Jeśli dodamy dużą rotację w zatrudnieniu i związane z tym odprawy, to koszty osobowe wynikające z polityki kadrowej starostwa w Łęcznej są naprawdę duże. Rządzący w powiecie PiS wykazuje też szczególną dbałość o propagandę. Powiatowy wydział promocji, kultury i turystyki rozrósł się już do pięciu osób. Przypomina to czasy Gierka, kiedy to cały kraj na propagandzie stał, a jak to się skończyło wszyscy wiemy.

Dla porównania w łęczyńskim ratuszu za promocję odpowiada jedna osoba, a w tym samym okresie co starosta Niewiadomski, burmistrz Włodarski zmniejszył zatrudnienie z 91 do 88 pracowników. Za to w sąsiednim starostwie w Lubartowie, też rządzonym przez osoby identyfikujące się z PiS, również przybyło kilkanaście etatów i jest ich obecnie 114,5.

Jako ciekawostkę podajmy informację ze szczytów władzy. W sierpniu 2020 Rada Ministrów przyjęła uchwałę w której „Rząd zobowiązał Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów do uzgodnienia z właściwymi członkami Rady Ministrów rozwiązań związanych ze zmniejszeniem zatrudnienia w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz urzędach obsługujących członków Rady Ministrów”. Brak informacji o jej realizacji.

Łęczna 29 stycznia 2021

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

.

Internetowa Gazeta Regionalna

 

 

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A
www.e-pojezierze.pl
e-mail: gazeta@e-pojezierze.pl

.

Redaktor

tel. 793 810 222
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677