Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o ponad 11 539 nowych przypadkach zachorowania w kraju na Covid-19. Zmarło 259 osób. W województwie lubelskim mamy 406 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Zmarło 8 osób. W powiecie łęczyńskim znów tylko jedno zakażenie.

W regionie najwięcej zakażeń było w Lublinie (94 – na 525 testów), powiatach: lubelskim (34 – na 180 testów), świdnickim (34 – na 95 testów) a najmniej w powiecie łęczyńskim (1 – na 50 testów).

Wczoraj, w czwartek 25 lutego Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wykrytych w Polsce, głównie dzień wcześniej 12 142 przypadkach nowych zakażeń. W liczbach bezwzględnych najwięcej było ich w województwie mazowieckim (1984) a najmniej w województwie opolskim (212). Takimi danymi codziennie karmią nas służby prasowe ministerstwa. Niestety tak naprawdę niewiele one mówią o rzeczywistym przebiegu pandemii.

Po pierwsze ogólna liczba zakażeń podawana w komunikacie bezpośrednio zależy od liczby testów. Do tego w sposób dwojaki. Oczywiste jest dla każdego, że przy większej ilości testów powinno być więcej wykrytych zakażeń. Jeśli testów jest dużo to ważny jest wskaźnik testów, czyli odsetek pozytywnych testów na koronawirusa do ogólnej liczby wykonanych testów. Pokazuje on, jak zmienia się zagrożenie epidemiczne w danym regionie. Według WHO jeśli przekracza 5 proc., epidemia nie jest pod kontrolą! Niestety przy polskim systemie testowania głównie osób objawowych ten wskaźnik jest zafałszowany, nie pozwala na prawidłową ocenę sytuacji pandemicznej.

Sprawdźmy jednak jaki jest dzisiejszy wskaźnik dla powiatów o największej liczbie zakażeń w województwie. W Lublinie wskaźnik wyniósł 17,9; w powiecie lubelskim 18,9; w powiecie świdnickim 35,8. A w powiecie łęczyńskim 2 proc. A jaki jest wskaźnik dla całego kraju? Stwierdzono 11,5 tys. zakażeń na 52,7 tys. wykonanych testów – wskaźnik dla Polski 21,8 proc. Wnioski niech wyciągnie każdy samodzielnie.

Przy badaniu sytuacji pandemicznej w regionach istotny jest jeszcze jeden wskaźnik – liczba zachorowań na 10 tys. mieszkańców. Wybrzmiał on wyraźnie kiedy województwo warmińsko-mazurskie zostało uznane za mocno zagrożone, chociaż liczba zakażeń wcale nie była największa w kraju. Jak było z tym wskaźnikiem wczoraj. W woj. warmińsko-mazurskim wskaźnik wyniósł 5.7; w pomorskim 4.74; w kujawsko-pomorskim 4.15; mazowieckim 3.66; podkarpackim 3.66. Na szczęście dla mieszkańców Lubelszczyzny wskaźnik był najniższy w całym kraju - przy 432 zakażeniach wyniósł 2.05. Oczywiście różnie to wygląda w poszczególnych powiatach i miejscowościach. Pamiętajmy jednak, że zachowanie dosyć dobrego jednak wskaźnika w regionie zależy od naszych indywidualnych zachowań.

Reasumując można powiedzieć, że polski rząd przyjmując taki a nie inny system kontrolowania przebiegu pandemii (podałem tu tylko pewne elementy) sam pozbawił się wielu naukowych danych o jej rzeczywistym stanie. Pewnie z tego właśnie wynikają chaotyczne i chwiejne decyzje o luzowaniu i zaostrzaniu obostrzeń.

Łęczna 26 lutego 2021

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

.

Internetowa Gazeta Regionalna

 

 

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A
www.e-pojezierze.pl
e-mail: gazeta@e-pojezierze.pl

.

Redaktor

tel. 793 810 222
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677