Kopalnia Bogdanka złożyła w Ministerstwie Środowiska wniosek o koncesję na wydobycie węgla z pola Ostrów. Już wcześniej zapowiadał to prezes spółki Krzysztof Szlaga, uczestniczący 29 czerwca w International Mining Forum w kopalni Pniówek w Pawłowicach.
- Czekamy na ostatnie decyzje, w najbliższym czasie będziemy składać wniosek (...), tak żeby do końca roku uzyskać koncesję na wydobycie w polu Ostrów - powiedział prezes LW Bogdanka. - Pozyskanie tej koncesji to najważniejszy krok w kierunku podwojenia dostępnych zasobów – chcemy wejść na poziom ok. 450 mln ton dostępnych zasobów węgla, co daje żywotność kopalni - przy wydobyciu ok. 9 mln ton rocznie - około 50 lat - powiedział PAP prezes kopalni.

Mowa tu o pokładach, które znajdują się na północny wschód od obecnej kopalni. Rozpoznanie tego obszaru spółka przeprowadziła jeszcze w ubiegłym roku. Dlatego, jak twierdził prezes Szlaga, w pierwszym etapie węgiel z pola Ostrów będzie udostępniony dzięki podziemnym połączeniom z obecnych wyrobisk kopalni Bogdanka. Według prezesa kopalnia za kilka lat będzie w stanie tam wejść i uruchomić pierwsze ściany z pola Ostrów. W latach 2025-30 planowana jest budowa szybu obsługującego pole Ostrów. Około 2032 roku wydobycie ze złoża Ostrów ruszyłoby pełną parą.
LW Bogdanka spodziewa się pozyskania koncesji wydobywczej na złoże Ostrów jeszcze w 2017 roku. Dzięki uzyskaniu dostępu do pola Ostrów, szacowanego na ok. 186 mln ton oraz rozszerzeniu zasobów pola Bogdanka - dalsze 33 mln ton - zasoby Bogdanki wzrosłyby dwukrotnie, z dzisiejszych ok. 227 mln ton do ok. 446 mln ton, przedłużając żywotność kopalni z dzisiejszych 25 do 50 lat czyli do ok. 2067 r.

.

Internetowa Gazeta Regionalna

 

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, ul. Targowa 23  
(zapraszamy na 1 piętro)
www.e-pojezierze.pl
e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redaktor Naczelny

tel. 602 406 545
.
Biuro Reklamy
tel. 602 811 876