Najbliższa niedziela będzie pierwszą z wielu, podczas której w dużej części placówek handlowych w Polsce będzie obowiązywał ustawowy zakaz prowadzenia działalności. To wynik ustawy forsowanej przez Solidarność i uchwalonej przez PiS.

Trudno dzisiaj powiedzieć jakie będą skutki gospodarcze i społeczne ustawy. Polacy różnią się w jej ocenie, chociaż nie natknąłem się na wiarygodne sondaże w tej sprawie. Pewnie dowiemy się o tym za kilka miesięcy. Tak samo jak o tym co naprawdę o zakazie myślą nie tylko klienci sklepów ale i ludzie w nich pracujący. Póki co, na pewno tylko wiadomo, co myślą pracodawcy.

Takie rozwiązania powodują konieczność zmiany grafików czasu pracy zatrudnionych, niejednokrotnie przejście na inny system czasu pracy lub nawet ograniczenie zatrudnienia w przypadku największych sieci handlowych. Ograniczenie dni, w których pracownicy mogą świadczyć pracę w sklepach, spowoduje powstanie u pracodawcy nadwyżki puli czasu pracy, jaką dysponuje on u każdego zatrudnionego – twierdzi na przykład Aleksander Kuźniar, specjalista w zakresie prawa pracy.

Jak będzie naprawdę pokaże czas. Czytelnikom tylko przypominamy, że w najbliższą niedzielę nie bardzo mają co liczyć na uzupełnienie zapasów. Bo na przykład stacje benzynowe – gdzie wolno handlować – już dziś mają spore marże, a kiedy pozbywają się konkurencji, to pewnie jeszcze je podniosą.

 

Łęczna 10 marca

.

Internetowa Gazeta Regionalna

 

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, ul. Targowa 23  
(zapraszamy na 1 piętro)
www.e-pojezierze.pl
e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redaktor Naczelny

tel. 602 406 545
.
Biuro Reklamy
tel. 602 811 876