Na polach pod Niedźwiadą, gdzie miało być lotnisko, powstanie jedna z największych od lat inwestycji przemysłowych w woj. lubelskim. Budowa huty szkła ma ruszyć wiosną, a już kilka tygodni później rozpocznie się rekrutacja pracowników.

Nowa huta powstanie w Leszkowicach w gminie Niedźwiada na terenach o powierzchni 38 hektarów, czyli na 59 działkach kupionych od samorządu województwa za 3,9 miliona złotych. Cała inwestycja spółki BD Art Glass Lubelskie Huty Szkła ma kosztować ponad 400 milionów złotych. W zakładzie wykorzystywana będzie zarówno technologia z Chin, jak też większość urządzeń, w tym specjalny piec do szkła pochodzić będzie z tego kraju.

Huta szkła i kopalnia piasku będą zbudowane od podstaw. Najpierw musi więc powstać linia energetyczna zasilająca zakład w prąd a także gazociąg o łącznej długości ponad 30 km.

W Leszkowicach będzie produkowany różnorodny asortyment szkła płaskiego. Szkła wykorzystywanego później np. do produkcji okien, witryn, balustrad czy ścianek działowych, a nawet luster. Produkcja ma wynosić nawet 26 mln mkw. szkła rocznie.

Rozruch pieca i rozpoczęcie produkcji zaplanowano na 2020 rok. Docelowo załoga razem z pracownikami kopalni ma liczyć około 400 osób. Część załogi będzie musiała przejść półroczne szkolenie i to aż w Chinach.

Wszystko wskazuje na to, że będzie to pierwszy etap inwestycji. W planach firma ma rozbudowę huty o kolejny piec i związany z nim ciąg technologiczny.

.

Internetowa Gazeta Regionalna

 

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, ul. Targowa 23  
(zapraszamy na 1 piętro)
www.e-pojezierze.pl
e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redaktor Naczelny

tel. 602 406 545
.
Biuro Reklamy
tel. 602 811 876