W dniach 29-31 października 2017 roku w Lublinie odbywał się Międzynarodowy Kongres Ekumeniczny „Lublin – miasto zgody religijnej 2017”, który wpisywał się zarówno w obchody 700-lecia nadania praw miejskich Lublinowi (1317), 500-lecia Reformacji (1517), jak i 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. - W obecnej sytuacji chrześcijanie powinni się łączyć - przekonywał na konferencji Zbigniew Nosowski, naczelny „Więzi”.

- Oprócz przedstawicieli Kościoła rzymskokatolickiego gościmy reprezentantów Kościoła prawosławnego, spośród Kościołów protestanckich - luteran i baptystów, a z rodziny kościołów starokatolickich: polskokatolików i mariawitów - wyliczał na poniedziałkowej konferencji prasowej ks. prof. Sławomir Pawłowski, dyrektor Instytutu Ekumenicznego KUL. - Dziś Lublin jest miastem zgody religijnej, ale historia była różna.

- To wzorcowa odpowiedź KUL na pytanie o to, jak świętować jubileusz reformacji. Zamiast zastanawiać się, czy rocznica rozwodu to dobra okazja, żeby cokolwiek wspominać, odbywa się konferencja z ekspertami z różnych nurtów chrześcijaństwa, przypominająca, że wtedy się rozeszliśmy, ale dziś jesteśmy już dużo bliżej siebie – dodawał Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny „Więzi”.

Międzynarodowy Kongres Ekumeniczny odbywał się pod hasłem „Lublin miastem zgody religijnej”.

.

Internetowa Gazeta Regionalna

 

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, ul. Targowa 23  
(zapraszamy na 1 piętro)
www.e-pojezierze.pl
e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redaktor Naczelny

tel. 602 406 545
.
Biuro Reklamy
tel. 602 811 876