Prokuratura w Lublinie wszczęła śledztwo w sprawie działalności międzynarodowej, zorganizowanej grupy przestępczej. W jej skład wchodzili głównie Chińczycy, w tym z Tajwanu. Pokrzywdzeni w wyniku działalności grupy przestępczej stracili co najmniej 1 mln 800 tys. euro.

W związku z tą sprawą zatrzymano już 50 osób. Przy zaangażowaniu prokuratorów i funkcjonariuszy z Komendy Głównej Policji, Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie i szeregu innych jednostek, 18 stycznia przeprowadzono przeszukania w 5 miejscach na terenie Lublina, w 2 podwarszawskich miejscowościach oraz w Krakowie.

W rezultacie tych działań zatrzymano łącznie 50 osób. 48 z nich to Chińczycy, w tym z Tajwanu. 2 zatrzymane osoby są narodowości polskiej. Na terenie Lublina zatrzymano główną organizatorkę przestępczej działalności i zabezpieczono przy niej 100.000 zł. Podczas przeszukań ujawniono również i zabezpieczono m. in. karabin M16 oraz dubeltówkę.

Zatrzymani dokonywali oszustw na szkodę obywateli Chin. Sprawcy stosowali różne socjotechniki, dzięki którym pokrzywdzeni wykonywali przelewy bankowe na rachunki wskazywane przez sprawców. Pokrzywdzeni byli wprowadzani w błąd, co do rzekomo prowadzonych przeciwko nim postępowań karnych.

Sprawcy działali w różnych miejscach na terenie Polski oraz Chin. W luksusowych domach wynajmowanych na terenie całego kraju prowadzone były centra komunikacji teleinformatycznej. Przebywający w nich członkowie grupy pośredniczyli w dokonywaniu oszustw. Na skutek przestępczej działalności pokrzywdzeni obywatele Chin stracili co najmniej 1 milion 800 tysięcy Euro.

Niezwłocznie po wykonaniu wszystkich czynności procesowych związanych z przeszukaniami wszystkie zatrzymane osoby zostaną doprowadzone do Prokuratury Okręgowej w Lublinie, gdzie zostaną przesłuchanie.

Za czyny będące przedmiotem tego postępowania grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności. Sprawa jest rozwojowa.

.

Internetowa Gazeta Regionalna

 

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, ul. Targowa 23  
(zapraszamy na 1 piętro)
www.e-pojezierze.pl
e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redaktor Naczelny

tel. 602 406 545
.
Biuro Reklamy
tel. 602 811 876