Dzisiaj mija rok od tragicznej śmierci Pawła Adamowicza. Prezydent Gdańska podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy został zaatakowany nożem, a napastnik zadał mu trzy ciosy, które ostatecznie okazały się śmiertelne. W rocznicę tej tragedii kilkadziesiąt osób zebrało się przed ratuszem na placu Łokietka w Lublinie, aby uczcić pamięć zmarłego prezydenta Gdańska. Ułożone zostało serce ze zniczy.

Lubelski ratusz został oświetlony w żółto-czerwone barwy, które nawiązują do herbu Gdańska – miasta w którym urodził się P. Adamowicz i w którym rządził przez 21 lat. Wśród zebranych nie było Krzysztofa Żuka, prezydenta Lublina. Wyjechał on do Gdańska, gdzie zorganizowane zostało spotkanie Unii Metropolii Polskich.

Będę dziś w Gdańsku, by pomodlić się przy grobie Pawła – napisał na swoim facebookowym profilu Krzysztof Żuk. – Paweł padł ofiarą zmasowanej kampanii nienawiści, jakiej celem był szczególnie w ostatnich miesiącach życia. Został brutalnie zamordowany w chwili, która miała być świętem dobroci, miłości i przyjaźni. To smutne i przykre, że nie odrobiliśmy lekcji z tej tragedii. Ani politycy, ani zwykli ludzie komentujący na co dzień wydarzenia czy to na internetowych forach, czy na Facebooku, czy na Twitterze – czytamy we wpisie.

W spotkaniu zarządu Unii Metropolii Polskich wzięli udział prezydenci największych miast Polski: Tadeusz Truskolaski - prezydent Białegostoku i prezes zarządu UMP, Piotr Krzystek - prezydent Szczecina i sekretarz zarządu UMP oraz prezydenci: Poznania - Jacek Jaśkowiak, Wrocławia - Jacek Sutryk, Lublina - Krzysztof Żuk, Bydgoszczy - Rafał Bruski, Warszawy - Rafał Trzaskowski, Gdańska - Aleksandra Dulkiewicz oraz Sopotu - Jacek Karnowski.

Przemówienie na spotkaniu zarządu UMP wygłosił m.in. poseł Piotr Adamowicz, brat zmarłego. – W ostatnim czasie pytano mnie: Czy jego śmierć zmieniła coś w naszym życiu publicznym? Nic nie zmieniła.Cały czas obserwuję falę hejtu, gróźb i obelg anonimowych i nieanonimowych nadawców. Widzę też niechęć ze strony państwa, aby temu zapobiec – stwierdził.

Piotr Adamowicz przypomniał, że prokuratura niejednokrotnie odmawiała wszczęcia postępowania karnego po groźbach nadesłanych do prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, a także o ciągnącej się od ponad roku sprawie „aktów politycznego zgonu” wystawionych przez działaczy prawicy prezydentom 11 miast, w tym także Pawłowi Adamowiczowi. – Ostatnią ofiarą szeroko zakrojonej akcji stała się trzecia osoba w naszym państwie, Marszałek Senatu RP – prof. Grodzki. Kto będzie następny?

Tadeusz Truskolaski poinformował, że na jego wniosek zarząd Unii ustanowił Pawła Adamowicza patronem Unii Metropolii Polskich, a styczniowe posiedzenia poszerzonego zarządu Unii Metropolii Polskich zawsze będą odbywały się w Gdańsku, 14 stycznia lub blisko tej daty, by oddać hołd Pawłowi Adamowiczowi. Magdalena Adamowicz zakomunikowała o powołaniu Instytut Pawła Adamowicza. Został on powołany statutem z 23 grudnia 2019 r. i obecnie oczekuje na rejestrację w sądzie.

Łęczna 14 stycznia 2020

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

.

Internetowa Gazeta Regionalna

 

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, ul. Targowa 23  
(zapraszamy na 1 piętro)
www.e-pojezierze.pl
e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redaktor Naczelny

tel. 602 406 545
.
Biuro Reklamy
tel. 602 811 876