Wygląda jakby Świdnik pozazdrościł Lublinowi i też rewaloryzuje swój główny plac w mieście. Wymiana nawierzchni, budowa fontanny, przeniesienie pomnika Konstytucji 3 Maja i ustawienie go vis-a-vis monumentu „Smoleńsk 2010” – takie są główne decyzje w sprawie przebudowy Placu Konstytucji 3 Maja.

Pretekstem do gruntownej zmiany wyglądu reprezentacyjnego miejsca miasta, gdzie odbywają się patriotyczne uroczystości, a na co dzień wypoczywają mieszkańcy, jest przyszłoroczna setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę.

Magistrat ogłosił przetarg dotyczący opracowania dokumentacji projektowej przebudowy placu Konstytucji 3 Maja, łącznie z uzyskaniem na jej podstawie pozwolenia na budowę. Termin składania ofert upłynął 20 kwietnia.

Ramy projektu zakreśliły władze miasta. W specyfikacji wymieniono m.in. budowę fontanny o wymiarach ok. 10 na 10 metrów, powstanie poidełek dla ludzi, ustawienie stolików do gry w warcaby i szachy. Pomnik Konstytucji 3 Maja ma być przeniesiony, a wszystkie trzy monumenty, a więc także Grób Nieznanego Żołnierza i pomnik smoleński mają zyskać na wyrazistości poprzez montaż specjalnego oświetlenia. Cały plac zostanie objęty monitoringiem. Dodatkowo przebudowane mają być schody, które wyposażone zostaną w pochylnie dla wózków i niepełnosprawnych. Dla miłośników dwóch kółek dobrą wiadomością jest zapowiedź ustawienia stojaków na rowery.

Inwestycja została wpisana do Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Świdnika na lata 2016–2023. Miasto wystąpi o dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014–2020 w działaniu Rewitalizacja obszarów miejskich.

.

Internetowa Gazeta Regionalna

 

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, ul. Targowa 23  
(zapraszamy na 1 piętro)
www.e-pojezierze.pl
e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redaktor Naczelny

tel. 602 406 545
.
Biuro Reklamy
tel. 602 811 876