Bezrobocie w województwie lubelskim w maju 2020 roku wyniosło 8,1% – podał Urząd Statystyczny w Lublinie. Na koniec kwietnia wynosiło 7,9%. W całej Polsce stopa bezrobocia rejestrowanego ale na koniec czerwca wyniosła 6,1 proc. – wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). Oznacza to, że tylko w samym czerwcu liczba bezrobotnych wzrosła o 15,4 tys. osób i wynosi aktualnie 1,027 miliona osób.

Policjanci z Łęcznej poszukują skradzionego samochodu osobowego marki Renault Megane Scenic koloru srebrnego.

Rozmowa z Wiesławem Pikułą, wójtem gminy Cyców

Pojezierze: Zacznijmy może od statystyk. Czy w gminie Cyców stwierdzono przypadki zakażenia, czy były i może są jeszcze osoby w kwarantannie?

Wiesław Pikuła: W Gminie Cyców do dnia 19.06.2020 nie stwierdzono przypadków zakażenia koronowirusem, natomiast poddanych kwarantannie było w sumie kilkaset osób (dokładnych danych brak). W dniu 19.06.2020 na kwarantannie przebywały 124 osoby.

Rozmowa z dr n.m. Krzysztofem Bojarskim, dyrektorem Szpitala Powiatowego w Łęcznej

Pojezierze: Pandemia dotknęła wszystkich, jednak służbę zdrowia w sposób szczególny. I nie chodzi mi tu wcale o leczenie zakażonych koronawirusem. Chodzi o prowadzenie normalnej działalności leczniczej, przy jednoczesnym zapewnieniu środków bezpieczeństwa dla pacjentów. O leczenie chorych, ale niezarażonych wirusem. Jak radził i radzi sobie z tym szpital w Łęcznej?

Trwają prace przy budowie Centrum Opiekuńczo-Leczniczego w Jaszczowie. Realizowany jest drugi etap związany m.in. z rozbiórką szpitala oraz dawnego hotelu. Według przedstawicieli Starostwa toczą się według harmonogramu i centrum powinno zostać otwarte zgodnie z planem.

51-letni mieszkaniec gminy Cyców w module wypłacającym bankomatu znalazł znaczną ilość gotówki i przyniósł ją na policję.

Na terenie województwa lubelskiego mamy cztery nowe przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych – poinformowała Agnieszka Strzępka, rzecznik wojewody lubelskiego. Zakażenie wykryto u mieszkanki powiatu łęczyńskiego.

Wczoraj, 2 lipca w godzinach porannych całkowitemu spaleniu uległ dom letniskowy w m. Cyganka. Na szczęście w trakcie wybuchu pożaru nikt nie przebywał w budynku.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Łęcznej poszukują właściciela telefonu komórkowego marki HONOR koloru czarnego.

We wtorkowy poranek Mateusz Morawiecki przyjechał do Łęcznej. Dla samorządów miał blisko 10 milionów złotych z przeznaczeniem na inwestycje.

- Nasza odpowiedź na kryzys to wychodzić naprzeciw, poprzez inwestycje lokalne, przez budowę miejsc pracy, dróg, to co jest potrzebne w Polsce powiatowej, Polsce gminnej - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Fundusz Inwestycji Samorządowych narodził się w ogniu kampanii wyborczej chociaż przedstawiany jest też jako swoista tarcza dla samorządów przed skutkami koronawirusa. Fundusz Inwestycji Samorządowych to środki przeznaczone na dotacje dla gmin, powiatów i miast, w wysokości od 0,5 mln zł do aż ponad 93 mln. Łącznie w skali całego kraju 6 miliardów złotych (5 mld dla gmin i miast na prawach powiatu i 1 mld dla powiatów ziemskich). Źródłem finansowania projektu jest Fundusz COVID-19. Środki pochodzić będą m.in. z wpłat z budżetu państwa, w tym budżetu środków europejskich. Z przykrością jednak trzeba powiedzieć, że premier rozdaje już pieniądze, których jeszcze nie uchwalił parlament! Aby zdążyć przed 12 lipca?

- Propozycja utworzenia Funduszu Inwestycji Samorządowych jest pierwszym i ważnym krokiem do naprawy zdewastowanych finansów samorządowych, o co apelowaliśmy wielokrotnie - ocenił prezes zarządu Unii Metropolii Polskich Tadeusz Truskolaski. Unia jednak przede wszystkim chciałaby zwiększenia udziału gmin w podatku PIT.

Generalnie pozytywnie FIS ocenia też Związek Miast Polskich. Według włodarzy miast należy jednak m.in. dookreślić charakter otrzymywanych dotacji oraz inaczej wyliczać wskaźnik zamożności w miastach na prawach powiatu.

Do powiatu łęczyńskiego premier przywiózł promesę na ponad 10 milionów złotych w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych. W ten sposób powiat łęczyński otrzyma ponad 2,7mln zł, Milejów 2,2 mln zł, Puchaczów 1,1 mln zł, Spiczyn 589 tys zł, Ludwin 762 tys. zł a miasto Łęczna 1,5 mln zł.

Na spotkaniu z premierem, które miało też charakter wyborczy, dominowali pracownicy starostwa powiatowego i urzędu pracy, a także działacze i zwolennicy partii rządzącej. Nie było wcześniejszego publicznego zaproszenia dla mieszkańców powiatu łęczyńskiego.

Premier z Łęcznej ruszył do Lubartowa, Łukowa, Puław, Opola Lubelskiego, Kraśnika, Janowa Lubelskiego, Bełżyc i Świdnika.

Łęczna 30 czerwca 2020

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Zdecydowanym zwycięzcą w pierwszej turze wyborów prezydenta w powiecie łęczyńskim został Andrzej Duda.

.

Internetowa Gazeta Regionalna

 

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, ul. Targowa 23  
(zapraszamy na 1 piętro)
www.e-pojezierze.pl
e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redaktor Naczelny

tel. 602 406 545
.
Biuro Reklamy
tel. 602 811 876