We wrześniu rozpoczną się bezinwazyjne badania geofizyczne w Starej Wsi na działce przeznaczonej pod budowę elektrowni. W przypadku podjęcia realizacji tej inwestycji pracę przy budowie znajdzie nawet 2 tysiące osób.

Swoje badania prowadzą także ekolodzy sprawdzając czy na terenie oddziaływania elektrowni są jakieś rzadkie gatunki zwierząt. Wstępnie wygląda na to, że na terenie inwestycji zamieszkuje chomik europejski. Jednak to zwierzę w momencie rozpoczęcia prac samodzielnie przeniesie się na inne siedliska.

W wakacje burmistrz Łęcznej spotkał się z przedstawicielami Enei, inwestora przedsięwzięcia. To kolejny krok po podpisanym 28 czerwca liście intencyjnym. Zgodnie z jego treścią przeprowadzona zostanie analiza i opracowanie przedprojektowe także dla nowej linii kolejowej na terenie powiatu łęczyńskiego. Chodzi o połączenie nitką torów kopalni z Łęczną – przez Starą Wieś.

Elektrownia w Łęcznej ma mieć moc 500 MW i będzie zasilana przy pomocy gazu, a do jego wytworzenia wykorzystany zostanie węgiel z pobliskiej kopalni LW Bogdanka.

Gaz syntezowy przed spaleniem będzie oczyszczony, a elektrownia bardzo nisko emisyjna. Dodatkowo nowy obiekt będzie potrzebował znacznie mniej wody niż tradycyjne elektrownie.

Termin rozpoczęcia budowy siłowni uzależniony jest od wyników wrześniowych badań oraz uzyskania pozwoleń na budowę. W optymistycznym wariancie budowa rozpocząć może się jeszcze w 2020 roku.

Łęczna 2 września 2019

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

.

Internetowa Gazeta Regionalna

 

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, ul. Targowa 23  
(zapraszamy na 1 piętro)
www.e-pojezierze.pl
e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redaktor Naczelny

tel. 602 406 545
.
Biuro Reklamy
tel. 602 811 876