Wójt Ludwina Andrzej Chabros został uhonorowany przez Prezydenta Złotym Krzyżem Zasługi za pracę na rzecz rozwoju samorządu.
24 maja z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego Prezydent Andrzej Duda zaprosił do ogrodów Pałacu Prezydenckiego samorządowców ze wszystkich szczebli i ze wszystkich stron sceny polityczne.

Od solidnej podwyżki wynagrodzeń rozpoczęli pracę radni z Łęcznej. To wynik decyzji podjętej jeszcze przez ich poprzedników, że diety są powiązane i wzrastają wraz z pensją minimalną, a ta regularnie rośnie.

Pomimo społecznego oburzenia, radni poprzedniej kadencji kilkukrotnie otrzymywali duże podwyżki, które były komentowane w przestrzeni publicznej. Jednak nie zdecydowali się na zmianę uchwały. Dopiero w okresie przedwyborczym zamrozili wzrost diet na kilka miesięcy.

Plan wystawienia i zwycięstwa kandydata z Milejowa na burmistrza Łęcznej spalił na panewce. Były wicestarosta Michał Pelczarski nie zdobył zaufania wystarczającej liczby wyborców, a w kampanii zaliczył poważne wpadki. Najpierw skłamał, że mieszka w Łęcznej i że tutaj uczą się jego dzieci, co wytknęli mu konkurenci i co potwierdził swoim werdyktem sąd. Później wyszło na jaw, że na Pelczarskim ciążą bardzo poważne zarzuty prokuratorskie, za które grozi nawet kilka lat więzienia.

Michał P. wicestarosta z Milejowa i kandydat na burmistrza Łęcznej jest oskarżony przez prokuraturę o wyrządzenie szkody majątkowej znacznych rozmiarów w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Kodeks karny za przestępstwo przewiduje do 8 lat więzienia! Temat wybrzmiał na debacie kandydatów na burmistrza.

- Zapewne wszystkich mieszkańców, ale i również mnie szokuje informacja, która w ostatnich dniach pojawiła się w mediach właśnie dzięki „Wspólnocie”. Poważne zarzuty prokuratorskie, poważne, bo za to grozi kandydatowi na burmistrza osiem lat więzienia – zaczął burmistrz Leszek Włodarski. Czy pana kandydaci wiedzą o tym, czy wie o tym osoba, która wskazywała pana jako kandydata na burmistrza? Czy my musimy się o takich rzeczach dowiadywać z mediów? To czego jeszcze nie wiemy? - pytał Włodarski.

- Jestem osobą pokrzywdzoną i to w sądzie udowodnię - odpowiedział Pelczarski. Nie należałem do grupy przestępczej, która tam jest wskazana.

Co ustaliła prokuratura?

Spółka, na której czele stał Michał P. straciła 250 tysięcy złotych po tym, gdy obecny wicestarosta udzielił pożyczki „firmie krzak”. Miał to, zdaniem prokuratury, zrobić świadomie w celu osiągnięcia korzyści majątkowych.

Wojewoda Lubelski uznał, że Mariusz Fijałkowski nie może być radnym, ponieważ złamał przepisy samorządowe. Nakazał stwierdzić wygaśnięcie jego mandatu. Dodatkowo, w spółdzielni, którą Fijałkowski zarządza, czynsze nie spadają, lecz zaczęły rosnąć, a koszty zarządu są coraz wyższe.

Wojewoda zarzuca Fijałkowskiemu, że wykorzystuje majątek gminny będąc jednocześnie prezesem spółdzielni i radnym. Sam zainteresowany od tygodni obśmiewał te zarzuty, podobnie jak autorów wniosku o pozbawienie go mandatu radnego. W związku z tym, że sprawą nie bardzo chciała zająć się Rada Miejska, zrobił to Wojewoda Lubelski i nakazał stwierdzić wygaśnięcie mandatu Fijałkowskiego.

Pierwszy ogłosił Pan start w wyborach na burmistrza. Czy to była łatwa decyzja?
W jej podjęciu wsparła mnie zarówno rodzina, jak i mieszkańcy doceniający pozytywne zmiany w naszej gminie. Jestem stąd, codziennie utrzymuję kontakt z łęcznianami zarówno w pracy w urzędzie, jak i podczas spacerów, zakupów, w drodze do kościoła czy miejskich wydarzeniach. Nie mogę zawieść zaufania wszystkich tych ludzi. W Łęcznej mieszkam od urodzenia i to z tym miejscem wiążę przyszłość mojej rodziny.
Rezultatem ubiegłej kadencji są rekordowe inwestycje przekraczające 100 milionów złotych. Jednocześnie udało nam się zredukować zadłużenie gminy o imponujące 65%, sprowadzając je do poziomu 7 milionów złotych. Większość inwestycji już zakończyliśmy, inne projekty znajdują się w trakcie realizacji. Chciałbym je skutecznie dokończyć i zająć się tymi zaplanowanymi, bo mamy prorozwojowe pomysły na nadchodzące lata.

Rozmowa z Wiesławem Pikułą, wójtem Gminy Cyców

e-pojezierze.pl: Zbliżamy się do końca kadencji. Czy można ją zwięźle podsumować? Jaki był ten czas dla gminy Cyców. Na ile udało się zrealizować założenia, jak przebiegło wykonanie zadań inwestycyjnych planowanych i realizowanych przez ten okres?

Wiesław Pikuła: Ostatnie 5. lat było trudnym czasem nie tylko dla gminy Cyców, ale dla wszystkich samorządów ponieważ mieliśmy pandemię Covid-19 i wojnę na Ukrainie. To mocno oddziaływało na naszą sytuację. Jednak dzięki temu, że planujemy wszystkie inwestycje kilka lat do przodu, mamy przygotowywane strategie i kierunki rozwoju, udało się zrealizować większość planów.

W kadencji 2018-2024 chcieliśmy polepszyć warunki życia mieszkańców i stworzyć gminę przyjazną dla osób odwiedzających nas. Stąd pomysł i realizacja Gminnego Centrum Sportu i Rekreacji. Ta nasza największa inwestycja jest już na ukończeniu. To kompleks sportowo-rekreacyjny, który kosztował gminę 17 mln zł. Będą tam boiska trawiaste, jak i ze sztuczną nawierzchnią, zaplecze socjalne, sale odnowy, sale treningowe. Do tego sala konferencyjna, kręgielnia, bilard, kino czy kącik zabaw dla dzieci. Na zewnątrz park linowy dla dzieci i dorosłych, minigolf, skatepark, place zabaw, grill. Ta duża inwestycja ma służyć naszym mieszkańcom, ale także osobom odwiedzającym naszą gminę.

Informujemy, że w Łęcznej działa już Biuro Poselskie Posła dr. Krzysztofa Bojarskiego.

Składamy
wszystkim mieszkańcom Łęcznej
i naszego powiatu
życzenia
zdrowych, radosnych, spokojnych
i spędzanych w rodzinnym gronie

Świąt Bożego Narodzenia

oraz
tego by Nowy Rok
2024
nam wszystkim przyniósł tylko dobre
informacje

Na odnowionej fasadzie bursy szkolnej w Łęcznej "posadzono" 240 drzew. Choć nie dosłownie, to jednak z równie skutecznym efektem antysmogowym. Mural nie tylko upiększa budynek, ale także przypomina o historii i związkach tego miasta z kopalnią Bogdanka.

Za sprawą specjalnie użytych farb mural, oprócz walorów artystycznych, będzie mieć również właściwości antysmogowe.

Trzy szpitale z województwa lubelskiego zasługują na uznanie jako najlepiej zarządzane placówki publiczne w kraju. Dwoma z nich zarządza samorząd województwa, a trzecim - powiat łęczyński.

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łęcznej zdobył drugie miejsce w prestiżowym zestawieniu, dotyczącym kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia o wartości od 100 do 199 milionów złotych.

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876