Łęczna
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łęcznej znalazł się w gronie dziesięciu szpitali powiatowych w województwie lubelskim, które otrzymają dofinansowanie na rozwój opieki długoterminowej i geriatrycznej. Placówka otrzymała środki w wysokości 15 909 055,17 zł, które będą przeznaczone na projekt „Wzmocnienie zdolności SP ZOZ w Łęcznej do świadczenia usług opieki długoterminowej i geriatrycznej”. Całkowity koszt inwestycji wyniesie ponad 20,2 mln zł.
Do 4 kwietnia 2025 r. można zgłaszać prace w konkursie „Stół przystrojony tradycją – Wielkanoc”.
Uczestnicy, podzieleni na młodzież (powyżej 15 lat) i dorosłych (powyżej 18 lat), mają za zadanie stworzyć wielkanocny stroik z naturalnych lub własnoręcznie wykonanych materiałów.
Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia od 28 lat zapewnia bezpłatną, całodobową opiekę medyczną najciężej chorym dzieciom na terenie Lublina oraz województwa lubelskiego. Placówka umożliwia dzieciom pozostanie w domach, gwarantując przy tym wysokie standardy opieki medycznej, psychologicznej, pedagogicznej, socjalnej oraz duchowej.
Hospicjum prowadzi także Oddział Stacjonarny w Domu Małego Księcia, który obejmuje opieką dzieci, które z różnych powodów nie mogą przebywać w swoich domach. Dodatkowo działa tutaj hospicjum perinatalne, wspierające rodziców oczekujących na narodziny ciężko chorego dziecka.
Czytaj więcej: Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia – 28 lat niesienia pomocy
Rada Gminy Milejów podjęła uchwałę dotyczącą przeprowadzenia konsultacji społecznych w sprawie połączenia miejscowości Milejów-Osada i Milejów. Efektem zmian może być utworzenie jednej miejscowości o nazwie Milejów.
Uchwała nr XI/48/25, przyjęta 20 lutego 2025 roku, została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego. Zgodnie z jej zapisami konsultacje są przeprowadzane w formie ankiet w dniach od 17 do 25 marca 2025 roku. Szczegółowe zasady ich organizacji oraz wzór ankiety określi zarządzenie Wójta Gminy Milejów.
Czytaj więcej: Milejów-Osada i Milejów: Konsultacje w sprawie połączenia miejscowości
W Łęcznej trwają intensywne przygotowania do otwarcia publicznego żłobka, który ma rozpocząć działalność 1 września 2025 roku. Inwestycja, finansowana w dużej mierze ze środków programu „Maluch Plus”, pochłonie ponad 4,3 miliona złotych. Modernizacja obejmuje przebudowę budynku „małej szkoły” przy ul. Staszica, w tym remont instalacji wewnętrznych, sal, elewacji oraz budowę placu zabaw.
Burmistrz Łęcznej ogłosił już konkurs na stanowisko dyrektora nowej placówki. Osoba wybrana na to stanowisko będzie odpowiedzialna za całościowe zarządzanie żłobkiem, w tym organizację pracy, nadzór nad kadrami, budżetem i jakością opieki nad dziećmi. Ważnym elementem zadań dyrektora będzie współpraca z rodzicami oraz lokalnymi władzami.
Czytaj więcej: Łęczna: Trwa nabór na dyrektora publicznego żłobka
Starostwo Powiatowe w Łęcznej ogłasza nabór wniosków na stypendia, nagrody i wyróżnienia za osiągnięcia sportowe w roku 2024. Dokumenty można składać do Biura Obsługi Interesanta do 31 marca 2025 r.
Zasady przyznawania stypendiów i nagród Nagrody i stypendia Powiatu Łęczyńskiego w dziedzinie sportu są częścią powiatowego programu wspierania uzdolnionej młodzieży, który został ustanowiony uchwałą Rady Powiatu w Łęcznej. Program ten ma na celu zachęcenie młodych ludzi do rozwijania swoich zainteresowań i wspieranie ich edukacji oraz talentów.
Czytaj więcej: Powiat Łęczyński: nabór wniosków na sportowe stypendia i nagrody
Gminny Ośrodek Kultury w Milejowie ogłasza konkurs „Tradycje Wielkiej Nocy 2025”, który ma na celu popularyzację wiedzy o zwyczajach wielkanocnych, prezentację twórczości mieszkańców oraz integrację lokalnej społeczności.
Zasady uczestnictwa: Każdy uczestnik może zgłosić jedną pracę w wybranej kategorii:
-
Praca malarska: przedstawiająca tradycje wielkanocne, w formacie A4 lub A3.
-
Eko-pisanka: zdobiona dowolną techniką, z wykorzystaniem materiałów naturalnych lub z recyklingu.
Wszystkie prace muszą być wykonane samodzielnie. Prace dzieci powinny odpowiadać ich umiejętnościom manualnym, zgodnie z etapem rozwoju. Prace będą oceniane według wartości artystycznych, estetyki, oryginalności oraz zgodności z tematyką konkursu.
Czytaj więcej: Konkurs „Tradycje Wielkiej Nocy” w Gminie Milejów
W wywiadzie opublikowanym 3 marca na portalu "Business Insider" wiceprezes spółki Enea, Dalida Gepfert, zapowiedziała zmniejszenie zatrudnienia w Lubelskim Węglu Bogdanka o 2 tysiące pracowników. Według Gepfert transformacja energetyczna oraz odejścia na emeryturę miałyby doprowadzić do naturalnej redukcji etatów w Bogdance i elektrowniach w Kozienicach oraz Połańcu.
Czytaj więcej: Plany redukcji zatrudnienia w Bogdance wywołują sprzeciw związkowców
W Łęcznej rozpoczęły się prace związane z rozbiórką starego mostu na rzece Wieprz, który przez lata służył mieszkańcom i kierowcom. Obiekt, zbudowany w 1966 roku, był w złym stanie technicznym i podczas budowy nowej przeprawy pełnił funkcję tymczasowego objazdu.
Nowy most, powstający w ciągu drogi krajowej nr 82, jest już niemal ukończony. Prace nad nim rozpoczęły się w lipcu 2023 roku, a w grudniu 2024 roku przeszedł pozytywnie próbę obciążeniową. Nowa konstrukcja, przystosowana do przenoszenia obciążeń do 50 ton, jest szersza i bardziej funkcjonalna niż poprzednia. Jezdnia ma 7 metrów szerokości, a po obu stronach powstaną ciągi pieszo-rowerowe o szerokości 2,9 metra.
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łęcznej ogłosił akcję pod hasłem „Święta godne, a nie głodne”, która ma na celu wsparcie osób w potrzebie. Zbiórka potrwa od 31 marca do 11 kwietnia 2025 roku.
Dary można przekazywać do siedziby MOPS przy ul. Jaśminowej 4 w pokoju 216. W przypadku trudności z dostarczeniem produktów osobiście, organizatorzy oferują odbiór darów po wcześniejszym kontakcie telefonicznym pod numerem 81 531 55 26.
Czytaj więcej: MOPS w Łęcznej organizuje wielkanocną zbiórkę żywności
W minioną sobotę nad jeziorem Piaseczno odbył się 3. Wojewódzki Zlot Morsów, który połączył miłośników zimowych kąpieli, sportu i dobrej zabawy z akcją charytatywną na rzecz Przedszkola Specjalnego w Ludwinie. Wydarzenie przyciągnęło uczestników z województwa lubelskiego oraz Podkarpacia.
Sport i rekreacja w zimowej aurze Impreza rozpoczęła się biegiem „Tropem Morsa” na dystansie 3 km, w którym udział wzięło 150 osób – zarówno doświadczonych biegaczy, jak i amatorów. Rozgrzewkę przed biegiem poprowadził Kamil Matyjaszczyk, a przed morsowaniem uczestników przygotowała Katarzyna Włodek. Na miejscu dostępne były również trzy sauny, które pozwoliły uczestnikom zrelaksować się po lodowatych kąpielach. Lokalna atmosfera została wzbogacona przez grill i smaczne potrawy przygotowane przez koła gospodyń wiejskich.
Czytaj więcej: Wojewódzki Zlot Morsów: zimowe kąpiele dla szczytnego celu