Kultura
Malta to kraj wspaniałych zabytków i pięknych, chociaż surowych krajobrazów. Wyspa główna wraz z Gozo to setki zabytkowych budowli, istny skansen historii, sięgającej nawet tysiącleci przed naszą erą. Do tego laguny z krystalicznie czystą wodą, malownicze klify i groty skalne, przepiękne rafy koralowe.
- Ryszard Nowosadzki
Trwa filmowa podróż przez Polskę z BNP Paribas Idę do kina
Największe kino objazdowe w kraju BNP Paribas Idę do kina kontynuuje swoją podróż przez Polskę pod hasłem #WELOVECINEMA. Na filmowej trasie kolejne miejscowości, w których na co dzień nie ma sali kinowej. W repertuarze aż pięć pozycji, które zachwycą każdego kinomana oraz filmy przygotowane specjalnie dla dzieci przybyłych do naszego kraju z Ukrainy.
Najpierw była klęska pod Cecorą
2 września 1621 roku pod Chocimiem spotkały się w śmiertelnym zwarciu tureckie wojska sułtana Osmana II i siły Rzeczypospolitej dowodzone przez hetmana wielkiego litewskiego Karola Chodkiewicza. Wojska polsko – litewsko – kozackie liczące około 55-60 tys. żołnierzy (nie licząc czeladzi obozowej, która w bitwie odegrała jednak istotną rolę) okopały się pomiędzy urwistymi brzegami Dniestru, a pokrytymi lasem wzgórzami, gdzie tyły zabezpieczał zamek i warowna cerkiew silnie obsadzona piechotą. Ponad 100 tysięczna armia turecko – tatarska zajęła pozycje na wzgórzach naprzeciw polskich pozycji(1). Wojska Chodkiewicza stanęły przed trudnym zadaniem, jeszcze bardziej skomplikowanym przez ubiegłoroczną klęskę wojsk Rzeczypospolitej i śmierć hetmana Żółkiewskiego pod Cecorą.
- Ryszard Nowosadzki
Zespół 4ROSES z Gminnego Centrum Kultury w Ziółkowie (gmina Spiczyn) już po raz drugi został finalistą i laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Polskiej i Zagranicznej Firoliza – Warszawa 2021. Śpiewające dziewczyny: Gabriela Sugier, Karolina Wziątek, Dorota Jemielniak oraz ich instruktor muzyczna Paulina Mazurek, w kategorii Zespoły Wokalne wykonaniem piosenki „Skrzydlate ręce” zespołu Enej zdobyły III miejsce.
- k, fot. facebook
Całkiem możliwe, że największe osiedle w Łęcznej straci gminną bibliotekę, a podobny los czeka również filię w Zakrzowie. Chcą tego radni Prawa i Sprawiedliwości oraz rozłamowcy z komitetu Wspólna Sprawa. Ich zdaniem ma to poprawić racjonalność wydawania pieniędzy na działalność kulturalną (sic).
- Ryszard Nowosadzki
Czytaj więcej: Łęczna. Naprawa kultury przez likwidację bibliotek?
Jutro, 27 sierpnia odbędzie się druga odsłona Ludwińskiego Festiwalu Kultury. To inicjatywa Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Ludwinie, mająca promować artystów z gminy Ludwin.
- k
W nadchodzący weekend (21-22 sierpnia) po raz kolejny do Łęcznej zawita kino plenerowe. Ekran rozstawiony zostanie na osiedlu Niepodległości za zatoką autobusową, nieopodal placu do street workoutu.
- rk
W najbliższy weekend, 7-8 sierpnia, kino pod chmurką powróci do Łęcznej. Duży ekran rozstawiony zostanie jak zwykle na osiedlu Samsonowicza w okolicach amfiteatru miejskiego.
- k
W piątek i sobotę festiwal „Śladami Singera” zawita do Łęcznej. Będzie to również okazja zwiedzenia z przewodnikiem zamkniętej od kilku lat synagogi. W Łęcznej pojawią się także sztukmistrze. Łęczna będzie jednym z 13 miast do których zawita w tym roku festiwal.
- rk
15 lipca rozpoczął się Ogólnopolski Festiwal Piosenki Bajkowej w Łęcznej. Dzisiaj, 16 lipca, przesłuchania finałowe odbędą się w godz. 15-18. Gościem specjalnym festiwalu jest reprezentantka Polski na Eurowizji Junior 2020 Alicja Tracz, a przesłuchania konkursowe zakończą się występem Sylwii Przetak i Aleksandry Gotowickiej.
- rk
W najbliższy weekend zapraszamy do Łęcznej na film. W ramach otwartego kina plenerowego w sobotę i niedzielę odbędzie się wspólne oglądanie na dużym ekranie. Telebim oraz leżaki rozstawione zostaną na skwerku pomiędzy osiedlami Bobrowniki i Niepodległości.
- k