Po 50 latach budynek Centrum Kultury w Milejowie przeszedł metamorfozę. Teraz to sala widowiskowo-kinowa z prawdziwego zdarzenia. Koszt remontu też robi wrażenie, bo wyniósł 16 milionów złotych, ale zakres inwestycji był znacznie szerszy niż sam GOK.

W ramach tak dużych środków zmiany dotknęły nie tylko Gminny Ośrodek Kultury, ale również pobliskie otoczenie w tym ulicę Klarowską, ul. Fabryczną wraz z kanalizacją deszczową, chodnikami i miejscami parkingowymi oraz postojowymi, kanalizację deszczową z targowiska "Mój Rynek” oraz drogi na terenie milejowskich zakładów przemysłowych - wyjaśnia zastępca wójta Grzegorz Tkaczuk.

Centrum Kultury w Łęcznej, pod przewodnictwem dyrektorki, pani Aleksandry Murat-Bochen, od półtora roku przeżywa okres rozwoju. Rozmawialiśmy z nią o pierwszych krokach podjętych w trudnym czasie powrotu do normalności po pandemii, osiągniętych sukcesach i przyszłych planach. Jej przywództwo zapoczątkowało nowy etap dla Centrum Kultury, który zakładał przyciągnięcie mieszkańców do kultury, aktywizację społeczności i ożywienie lokalnych osiedli. Jakie wyzwania stanęły przed nią i jakie kroki podjęła, aby zrealizować swoją wizję?

Pani Aleksandra, rozpoczynając swoją karierę jako instruktorka zajęć tanecznych, przez 18 lat wpływała na rozwój setek młodych ludzi w Łęcznej. Następnie, pełniąc funkcję kierownika organizacyjno-programowego w Centrum Kultury przez cztery lata, zdobyła niezbędne doświadczenie, by stanąć na czele placówki po Eugeniuszu Misiewiczu, który przeszedł na emeryturę.

Pani Aleksandra objęła stanowisko dyrektorki z ambitnym programem, mającym na celu przybliżenie kultury mieszkańcom, integrację społeczności lokalnej oraz ożywienie lokalnych osiedli. Jej wizja to stworzenie nowoczesnego Centrum Kultury, które złączy lokalne społeczności ze sztuką i kulturą. Działania dyrektorki opierają się na licznych i regularnych wydarzeniach, a także na nawiązywaniu współpracy z różnymi instytucjami.

Rozmowa odbyła się w gorączkowym i finałowym okresie przygotowań do Dni Łęcznej, które po pięcioletniej przerwie wracają do kalendarza imprez.

Łęczna znalazła się na trasie ogólnopolskiej akcji Bezgotówkowe Kino Objazdowe realizowanej wspólnie z Fundacją Polska Bezgotówkowa. 
Filmy będą wyświetlane 11 listopada w Centrum Kultury przy ul. Obrońców Pokoju 1. 

Dzisiaj, w ostatni weekend lipca do Łęcznej przyjadą kapele, które zagrają na jubileuszowym 25. Festiwalu Kapel Ulicznych i Podwórkowych. Impreza rozpocznie się 30 lipca w Parku Miejskim Podzamcze o godz. 15.

W tym roku mija 15 lat od utworzenia łęczyńskiego chóru Cordi Est. Powstał on w 2007 roku w Centrum Kultury w Łęcznej, z inicjatywy kilkunastu osób – pasjonatów śpiewu chóralnego. Na pewno nikt z nich nie przypuszczał wtedy, że wytrwają tak długo. Cordi est oznacza "jest miłe sercu, podoba się" i to właśnie mile sercu śpiewanie spowodowało, że po zawirowaniach w 2012 roku nie rozwiązali się a znaleźli schronienie w łęczyńskie parafii św Józefa. Tutaj mogli dalej rozwijać się ciągle podnosząc swój poziom.

Członkowie zespołu wywodzą się z różnych środowisk i zawodów oraz miejscowości. Łączy ich zauroczenie możliwością wspólnego muzykowania i umiłowanie pieśni.

Malta to kraj wspaniałych zabytków i pięknych, chociaż surowych krajobrazów. Wyspa główna wraz z Gozo to setki zabytkowych budowli, istny skansen historii, sięgającej nawet tysiącleci przed naszą erą. Do tego laguny z krystalicznie czystą wodą, malownicze klify i groty skalne, przepiękne rafy koralowe.

Trwa filmowa podróż przez Polskę z BNP Paribas Idę do kina

Największe kino objazdowe w kraju BNP Paribas Idę do kina kontynuuje swoją podróż przez Polskę pod hasłem #WELOVECINEMA. Na filmowej trasie kolejne miejscowości, w których na co dzień nie ma sali kinowej. W repertuarze aż pięć pozycji, które zachwycą każdego kinomana oraz filmy przygotowane specjalnie dla dzieci przybyłych do naszego kraju z Ukrainy.

Najpierw była klęska pod Cecorą

2 września 1621 roku pod Chocimiem spotkały się w śmiertelnym zwarciu tureckie wojska sułtana Osmana II i siły Rzeczypospolitej dowodzone przez hetmana wielkiego litewskiego Karola Chodkiewicza. Wojska polsko – litewsko – kozackie liczące około 55-60 tys. żołnierzy (nie licząc czeladzi obozowej, która w bitwie odegrała jednak istotną rolę) okopały się pomiędzy urwistymi brzegami Dniestru, a pokrytymi lasem wzgórzami, gdzie tyły zabezpieczał zamek i warowna cerkiew silnie obsadzona piechotą. Ponad 100 tysięczna armia turecko – tatarska zajęła pozycje na wzgórzach naprzeciw polskich pozycji(1). Wojska Chodkiewicza stanęły przed trudnym zadaniem, jeszcze bardziej skomplikowanym przez ubiegłoroczną klęskę wojsk Rzeczypospolitej i śmierć hetmana Żółkiewskiego pod Cecorą.

Zespół 4ROSES z Gminnego Centrum Kultury w Ziółkowie (gmina Spiczyn) już po raz drugi został finalistą i laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Polskiej i Zagranicznej Firoliza – Warszawa 2021. Śpiewające dziewczyny: Gabriela Sugier, Karolina Wziątek, Dorota Jemielniak oraz ich instruktor muzyczna Paulina Mazurek, w kategorii Zespoły Wokalne wykonaniem piosenki „Skrzydlate ręce” zespołu Enej zdobyły III miejsce.

Całkiem możliwe, że największe osiedle w Łęcznej straci gminną bibliotekę, a podobny los czeka również filię w Zakrzowie. Chcą tego radni Prawa i Sprawiedliwości oraz rozłamowcy z komitetu Wspólna Sprawa. Ich zdaniem ma to poprawić racjonalność wydawania pieniędzy na działalność kulturalną (sic).

Jutro, 27 sierpnia odbędzie się druga odsłona Ludwińskiego Festiwalu Kultury. To inicjatywa Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Ludwinie, mająca promować artystów z gminy Ludwin.

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876