W tym roku mija 15 lat od utworzenia łęczyńskiego chóru Cordi Est. Powstał on w 2007 roku w Centrum Kultury w Łęcznej, z inicjatywy kilkunastu osób – pasjonatów śpiewu chóralnego. Na pewno nikt z nich nie przypuszczał wtedy, że wytrwają tak długo. Cordi est oznacza "jest miłe sercu, podoba się" i to właśnie mile sercu śpiewanie spowodowało, że po zawirowaniach w 2012 roku nie rozwiązali się a znaleźli schronienie w łęczyńskie parafii św Józefa. Tutaj mogli dalej rozwijać się ciągle podnosząc swój poziom.

Członkowie zespołu wywodzą się z różnych środowisk i zawodów oraz miejscowości. Łączy ich zauroczenie możliwością wspólnego muzykowania i umiłowanie pieśni.

Od początku istnienia zespołu dyrygentem jest pani Joanna Ćwirko – pracownik Wydziału Artystycznego UMCS w Zakładzie Chóralistyki, w stopniu doktora.

Repertuar zespołu obejmuje ponad 150 utworów o tematyce religijnej różnych epok: od średniowiecza do współczesności. Tak bogaty program pozwala chórowi uczestniczyć w oprawach mszy podczas całego roku liturgicznego oraz organizować cyklicznie odbywające się koncerty kolędowe, adwentowe, wielkopostne i maryjne oraz patriotyczne w tutejszych Kościołach i salach koncertowych.

Zespół bierze także udział w wydarzeniach i inicjatywach artystycznych poza granicami miasta. Co roku występował podczas Koncertów Adwentowych w Kościele Rektoralnym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Lublinie. Brał udział koncertach z cyklu Bliżej Żłóbka w kościele na Poczekajce w Lublinie oraz ARS CHORI w Archikatedrze Lubelskiej.

Oprócz utworów religijnych, zespół ma w repertuarze ponad 50 utworów o tematyce świeckiej. Są to w większości utwory patriotyczne oraz opracowania melodii ludowych. Dlatego też w 2013 roku, chór wziął udział w Konkursie Poezji, Prozy i Pieśni Patriotycznej im. Ryszarda Kaczorowskiego w Lublinie, kilka razy śpiewał w koncertach Viva Polonia wspólnie z artystami lubelskich scen i ucczniami szkoły muzycznej Yamaha z Łęcznej.

W roku 2017 natomiast otrzymał brązowy medal festiwalu Cantantes Lublinensis.

W roku 2019 chór wystąpił w Koncercie Muzyki Filmowej w Filharmonii Lubelskiej, brał udział Diecezjalnym Dniu Muzyki Chóralnej oraz w spotkaniu z nowego cyklu pod nazwą Śpiewanie u św. Antoniego w Lublinie.

Chór Cordi Est od ponad 15-tu lat uświetnia ważne wydarzenia i uroczystości miasta i regionu, dzieląc się radością śpiewania i odkrywając przed słuchaczami piękno muzyki. Jego występy cieszą się dużym zainteresowaniem i stanowią źródło niezwykłych emocji.

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876