W niedzielę 25 sierpnia w Puchaczowie odbyły się wyczekiwane Dożynki Powiatu Łęczyńskiego, które zgromadziły licznych mieszkańców oraz gości z regionu. To wyjątkowe wydarzenie było okazją do wspólnego świętowania, kultywowania lokalnych tradycji oraz docenienia ciężkiej pracy rolników.
Uroczystości rozpoczęły się od barwnego korowodu dożynkowego, w którym wzięły udział delegacje z różnych gmin powiatu łęczyńskiego, niosąc pięknie udekorowane wieńce. Po zakończeniu procesji uczestnicy zgromadzili się na dziękczynnej mszy świętej, która została odprawiona w intencji rolników. Modlitwy, podziękowania za plony oraz błogosławieństwo na kolejny rok stanowiły centralny punkt duchowego wymiaru święta.

Wielki finał konkursu Miss Polonia 2024 odbył się pod koniec czerwca, łącząc się z obchodami 95-lecia tego prestiżowego wydarzenia. Zwyciężczynią została Maja Klajda, pochodząca z Łęcznej. Kim jest nowa Miss Polonia?

W tegorocznym konkursie wzięły udział 24 kandydatki z całej Polski oraz trzy reprezentantki Polonii Amerykańskiej. Uczestniczki zaprezentowały się w pokazach mody, które obejmowały kolekcje sukni wieczorowych i ślubnych od Madonna Atelier, sukni koktajlowych i wieczorowych autorstwa Doroty Kuźnickiej, premierową kolekcję Eweliny Dec oraz kolekcję inspirowaną zapachami Sorvella Perfume by Angelika Józefczyk. Nie zabrakło także pokazów w kostiumach kąpielowych Gabbiano oraz biżuterii Colibra.

13 maja odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą żydowskim ofiarom II wojny światowej.

Historia Łęcznej od początków założenia związana jest ze społecznością żydowską. Samodzielna gmina wyznaniowa uformowała się w mieście już na początku XVI wieku.

PIS przegrywa Łęczną
W gminie Puchaczów, jednej z najbogatszych gmin w Polsce, doszło do historycznej zmiany władzy. Po 30 latach rządzenia Adam Grzesiuk ustąpił miejsca Urszuli Hucz.

W drugiej turze wyborów Urszula Hucz zdobyła 1433 głosy, co stanowiło 51,03 proc. wszystkich głosów, pokonując Adama Grzesiuka, który otrzymał 1375 głosów (48,97 proc.). W pierwszej turze różnica była minimalna, wynosząc zaledwie 7 głosów na korzyść dotychczasowego wójta.

W gminie Spiczyn doszło do zmiany na stanowisku wójta. Tomasz Iwanicki, menedżer z 20-letnim stażem, zdecydowanie wygrał wybory, pokonując Michała Woźniaka, rolnika i członka zarządu powiatu.

Tomasz Iwanicki zdobył 1445 głosów, a na Michała Woźniaka zagłosowały 922 osoby. Dotychczasowa wójt Dorota Szczęsna nie zakwalifikowała się nawet do drugiej tury.

W gminie Cyców doszło do zmiany władzy. Dotychczasowy wójt Wiesław Pikuła, który sprawował urząd przez dwie kadencje, przegrał z Martą Kociubą, swoją byłą zastępczynią.

W drugiej turze wyborów Marta Kociuba (PiS) zdobyła 1895 głosów, pokonując Wiesława Pikułę (PSL), który uzyskał 1089 głosów.

Od 1 marca rodzice mogą składać wnioski o przyjęcie pociechy do przedszkola publicznego. W Łęcznej funkcjonują cztery takie placówki zapewniające opiekę zapisanym dzieciom. Dla rodziców to wygodne i komfortowe rozwiązanie, a miasto w odróżnieniu od innych aglomeracji jest w stanie zapewnić opiekę wszystkim zapisanym maluchom.

Miasto Łęczna poinformowało, że poszukuje społecznych opiekunów kotów żyjących na wolności. Chodzi o zwierzęta bez właścicieli, które często są zaniedbane i głodne.

Opiekunem społecznym kotów tzw. karmicielem może zostać osoba fizyczna lub organizacja społeczna zajmująca się ochroną zwierząt, która złożyła wniosek o zarejestrowanie jako karmiciel w Urzędzie Miejskim w Łęcznej.

W szkole Króla Kazimierza Jagiellończyka zagościła inicjatywa mająca na celu pomoc uczennicom w trudnych chwilach związanych z miesiączką. Różowa skrzyneczka menstruacyjna, zainstalowana w damskiej toalecie na parterze, stała się symbolem wsparcia i troski o zdrowie oraz godność uczennic. To innowacyjne podejście do kwestii higieny osobistej zdobyło uznanie społeczności szkolnej.

W końcu można zastrzec swój PESEL przed ewentualnymi konsekwencjami kradzieży tożsamości. Wystartowała nowa usługa dla obywateli.

Instytucje finansowe, notariusze i sądy mogą już rozpocząć proces integracji z systemem. Mają czas na wdrożenie nowego rozwiązania do 1 czerwca 2024 r. Wtedy to ustawa będzie obowiązywała w pełni, tzn. obywatele, którzy będą mieli zastrzeżony PESEL, a padną ofiarą oszustów i na skradzione im dane np. ktoś wyłudzi kredyt, nie będą musieli takiego kredytu spłacać.

Sylwia, mająca 38 lat musi stoczyć nierówną walkę z rakiem, robiąc to nie tylko dla siebie, ale także dla rodziny i swojej 8-letniej córki. Stan kobiety jest krytyczny.

Zaledwie kilka miesięcy temu cieszyła się każdym dniem spędzonym z bliskimi i przyjaciółmi, jednak pod koniec września wszystko się zmieniło, gdy jej stan zdrowia znacząco się pogorszył. Wyniki badań potwierdziły, że nowotwór powrócił z większą siłą.

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876