Przed kilkunastoma dniami ukazała się informacja, która może stanowić kolejny przełomowy moment dla kopalni Bogdanka. Skarb Państwa, reprezentowany przez Ministra Aktywów Państwowych, wykazał zainteresowanie przejęciem kopalni i podjął kroki w kierunku nabycia znacznej ilości akcji LWB.

Według oficjalnego komunikatu opublikowanego przez spółkę ENEA, Skarb Państwa złożył ofertę zakupu pakietu 21 962 189 akcji LWB, które obecnie znajdują się w posiadaniu ENEA S.A. Cena proponowana za każdą z akcji to kwota 45 złotych, co sumarycznie przekłada się na ponad 988 milionów złotych. Jest to niezwykle istotne wydarzenie na polskim rynku finansowym, a także dla samej kopalni Bogdanka.

Bogdanka poinformowała, że zmniejsza produkcję węgla do 7 mln ton węgla handlowego z 8,3 planowanych wcześniej.

Decyzja o obniżeniu celu produkcyjnego została uzasadniona spadkiem zapotrzebowania na węgiel ze strony elektrowni związanych z GK Enea o około 1,05 mln ton, z dopuszczalnym odchyleniem wynoszącym +/- 15% w stosunku do obowiązujących wolumenów na ten rok.

Lubelski Węgiel Bogdanka z sukcesem uruchomiła eksploatację węgla kamiennego w nowej, wysokowydajnej ścianie kombajnowej w Polu Stefanów. Kopalnia prowadzi obecnie wydobycie trzema ścianami, co wynika z wcześniej planowanego harmonogramu prac - poinformowała spółka.

Zwiększenie udziału energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych w lokalnym bilansie energetycznym, wspieranie lokalnego rozwoju przedsiębiorstw cechujących się dużym zapotrzebowaniem na energię elektryczną w procesie optymalizowania kosztów oraz zmniejszania ich śladu węglowego to jedne z głównych celów działalności powołanego k 17 lutego 2023 roku Łęczyńskiego Klastra Energii.

Porozumienie w tej sprawie podpisano w siedzibie lidera - Lubelskiego Węgla Bogdanka S.A. Członkom Klastra przyświeca idea rozwoju energetyki rozproszonej, służącej poprawie lokalnego bezpieczeństwa energetycznego, przy optymalnych warunkach organizacyjnych, prawnych i finansowych.

We wtorek 30 listopada 1982 roku, o godzinie 10.50 na poziomie 922 szybu "Samsonowicz" w Bogdance, uruchomiono pierwszą ścianą wydobywczą, która rozpoczęła eksploatację węgla w Lubelskim Zagłębiu Węglowym - przypomniała w mediach społecznościowych kopalnia Bogdanka. Warto dodać, że wcześniej bo w styczniu 1975 roku rząd podjął decyzję o budowie kopalni pilotująco-wydobywczej w Bogdance, a już w lutym rozpoczęto wiercenie pierwszego głębokiego otworu mrożeniowego pod przyszły szyb wydobywczy.

Dzisiaj, w piątek 16 września, Rada Nadzorcza spółki Lubelski Węgiel Bogdanka odwołała w piątek ze stanowiska prezesa Artura Wasila – poinformowała spółka. Prezes kopalni został odwołany na osobiste polecenie Jacka Sasina, o czym w środę 14 września na Twitterze poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych.

Lubelski Węgiel Bogdanka SA nie przyjmuje już zapisów na węgiel. – Została ukończona rejestracja gospodarstw domowych zapisujących się na zakup węgla z puli przeznaczonej na wrzesień – poinformowała spółka w komunikacie. Chodzi o to, żeby nie zapisywać więcej odbiorców, niż kopalnia jest w stanie obsłużyć.

Górnicy, wszyscy pracownicy kopalń to grupa zawodowa, której w dużym stopniu udało się zabezpieczyć przed bieżącymi skutkami inflacji i drożyzny. Dotyczy to również pracowników LW Bogdanka SA.

Połowę mniej niż do tej pory, wynosi limit sprzedaży węgla z Bogdanki dla gospodarstw domowych. Spółka zastrzegła sobie również prawo do odmowy realizacji zamówienia dla przedsiębiorców.

Lubelski Węgiel Bogdanka wydobywa surowiec na kilku obszarach górniczych np. w Puchaczowie, ale jednocześnie stara się o wydanie nowych koncesji, które pozwoliłyby firmie na wydobywanie węgla na nowych polach. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska uchyliła właśnie decyzję środowiskową Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie, dzięki której kopalnia w Bogdance zdobyłaby prawdopodobnie koncesję na nowe pokłady węgla do wydobycia.

Pod koniec ubiegłego tygodnia doszło do porozumienia związków zawodowych działających w LW Bogdanka z władzami kopalni. Związkowcy domagali się 10 100 zł średniego wynagrodzenia brutto miesięcznie, ale ostatecznie zgodzili się na 9 892 zł.

Internetowa Gazeta Regionalna

logo pojezierze 2021 ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redaktor

tel. 793 810 222
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876