23 maja 2009 roku szpital w Łęcznej został oficjalnie otwarty. Wyczekiwany, wyproszony, wychodzony, a obecnie jeden z najlepszych w swojej kategorii.
Patrząc wstecz zobaczymy jak z małego prowincjonalnego szpitalika wyrosła placówka o zasięgu znacznie większym niż powiat zdobywając przy tym uznanie pacjentów, wysokie noty ministerstwa i mocną pozycję w rankingach szpitali. – Nie waham się powiedzieć, że jesteśmy najlepszym szpitalem powiatowym w kraju – stwierdził Krzysztof Bojarski, dyrektor SPZOZ w Łęcznej na jubileuszowej uroczystości zorganizowanej przez szpital dla pracowników.

W ostatnich dniach projektanci opublikowali informację z proponowanym przebiegiem linii kolejowej od lotniska, aż po kopalnię Bogdanka. Mieszkańcy gminy Łęczna i Puchaczowa pilnie śledzili te informacje. Dla części z nich realizacja ogromnej inwestycji będzie oznaczała przeprowadzę dla innych rozdzielenie pól.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. umowę z wykonawcą dokumentacji projektowej dla nowego połączenia kolejowego między Lublinem, a Łęczną podpisały na początku lutego. Wartość inwestycji to kilkaset milionów złotych.

W Łęcznej rozpoczęto budowę pierwszego publicznego żłobka, który pomieści 100 dzieci. Inwestycja, warta prawie 4 mln zł, finansowana jest z programu „Maluch Plus” i zakończy się przed 1 września 2025 roku. Obecnie trwają prace adaptacyjne w budynku po szkole podstawowej przy ul. Staszica.

Osoby bez zdolności kredytowych, ale gotowe spłacać „czynsz” powinny zainteresować się ofertą Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. W ramach programu do którego należą gminy Łęczna i Cyców może powstać nawet kilkaset tańszych mieszkań.

Innowacyjne rozwiązania w tym zdalny odczyt wodomierzy, matematyczny modelowy nadzór nad siecią, wymiana części infrastruktury oraz bardzo kosztowna modernizacja stacji uzdatniania wody znalazły się we wniosku złożonym przez łęczyńską spółkę komunalną do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wartość wniosku to ponad 40 milionów złotych.

Przygotowania do złożenia wniosku trwały ponad dwa lata, które firma bardzo dobrze wykorzystała. Zadania ujęte w projekcie są od strony technicznej i formalnej przygotowane do przetargów, a spółka dysponuje już nawet prawomocnymi pozwoleniami na budowę.

Przedstawiciele 10 samorządów z Łęczną na czele podpisali dokument inicjujący powstanie na terenie województwa lubelskiego podmiotu, który będzie realizował budownictwo społeczne.

SIM Wschód Sp. z o. o. to nowo tworzona spółka na terenie województwa lubelskiego, której przyszłymi udziałowcami będzie 10 gmin z województwa lubelskiego: Cyców, gmina Hrubieszów, Krzczonów, Łęczna, miasto Puławy, Rudnik, Turobin, Wólka, Wysokie, Żółkiewka.

To już pewne, remont ulicy Obrońców Pokoju stanie się faktem. Burmistrz Łęcznej Leszek Włodarski poinformował, że 13 września została podpisana umowa z Wojewodą Lubelskim na jej modernizację. Dofinansowanie opiewa na kwotę 1 420 505,07 zł. W ramach prac modernizacyjnych zaplanowano nową nawierzchnię jezdni oraz dodatkowe miejsca parkingowe w szczególności w okolicy Przedszkola Publicznego nr 4 w Łęcznej.

W celu obniżenia kosztów funkcjonowania oczyszczalni ścieków PGKiM Łęczna zamierza wybudować farmę fotowoltaiczną o mocy do 208 kW.

Zakres przedsięwzięcia obejmuje zarówno prace projektowe jak i budowlane.

Powiat Łęczyński odzyskał XIX - wieczny Pałac Sonnenbergów w Kijanach. Fundacji Think Tank Szlaku Jana III Sobieskiego, która wcześniej kupiła go za 3,33 mln od... tego samego powiatu i miała utworzyć tam interaktywne i nowoczesne muzeum na wzór Centrum Nauki Kopernika w Warszawie, zbankrutowała.

Dwie nowe sale sportowe zostaną wybudowane przy szkole podstawowej w Dratowie i Piasecznie poprawiając komfort i dostępność obiektów dla dzieci.

Wykonawcą będzie Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe Rados z Lublina. Budowa sal będzie kosztowała 5,55 mln złotych, a pozyskane dofinansowanie z polskiego ładu pokryje 4,995 mln kosztów.

Prace przygotowawcze nad budową nowego mostu na rzece Wieprz w Łęcznej trwają już od kilku tygodni. Usunięto drzewa i przygotowano zjazdy dla ciężkiego sprzętu.

Remont rusza z opóźnieniem. Rozpoczęcie prac planowane było już na pierwszy kwartał 2022 roku, a zakończenie na przełomie 2023 i 2024 roku. Niestety nic z tego nie wyszło. Najpierw po postępowaniu przetargowym z 2021 roku firmy wycofywały swoje oferty, bo na skutek napaści Rosji na Ukrainę zerwany został łańcuch dostaw i materiały budowlane drastycznie podrożały.

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876