Pałac Sonnebergów w Kijanach zmienia właściciela. Za 3,33 mln zł kupił go Think Tank Szlaku Jana III Sobieskiego. Fundacja urządzi w nim centrum edukacji historycznej. Będą hologramy, gry interaktywne, ciekawostki historyczne, ale także restauracja i pokoje hotelowe.

 

Fundacja napisała wniosek „Wehikuł czasu szlaku Jana III Sobieskiego, jako sieciowy produkt turystyki kulturowej Polski Wschodniej”. Wniosek znalazł akceptację w Państwowej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i uzyskał ponad 17 milionów złotych dofinansowania. Za tę kwotę na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Kijanach ma powstać nowoczesne centrum edukacji historycznej, odnoszące się do XVII wieku, czyli czasów, w których żył Jan III Sobieski .

Pałac w Kijanach od momentu wyprowadzenia się z niego szkoły rolniczej stał pusty. Z każdym rokiem niszczał coraz bardziej. Przeciekający dach, wybite szyby, spróchniałe podłogi. W 2015 roku niszczejący pałac powiat łęczyński wydzierżawił na 30 lat fundacji, która dzięki temu mogła ubiegać się o unijny grant na jego odnowienie. Po uzyskaniu zgody od konserwatora zabytków powiatowi radni zgodzili się na sprzedaż w trybie przetargowym obiektu za kwotę nie mniejszą niż 3,3 miliona złotych. Udało się ją uzyskać się podczas drugiego przetargu w lutym br.

Odnawianemu za grube miliony pałacowi przywracany jest, pod nadzorem konserwatora zabytków, jego dawny blask. Wykorzystany ma być każdy metr powierzchni, wszystkie kondygnacje budynku z piwnicami włącznie. Nie będzie to jednak muzeum, ale placówka edukacyjna naszpikowana nowymi technologiami. Dla zwiedzających będą przeznaczone piwnice, parter i I piętro. Wśród planowanych atrakcji pojawi się hologram króla Jana, z którym będzie można porozmawiać na wszystkie tematy, łącznie z plotkami o królowej Marysieńce. Będą też holograficzne inscenizacje poświęcone XVII-wiecznej obyczajowości. Fundacja planuje też budowę wielkiej makiety bitwy pod Chocimiem. Nie będzie to zwyczajna makieta. Przez specjalne kopuły każdy z bliska będzie mógł spojrzeć na pole walki, znaleźć się w środku wydarzeń. Dla amatorów gier będą specjalne pokoje, dodatkowo płatne, z grami strategicznymi dotyczącymi XVII wieku. Będzie też można stoczyć pojedynek na szable, np. z wirtualnym tureckim janczarem.

Pałac otacza 6,5-hektarowy park. Będzie w całości odnowiony, powstaną aleje, staną ławki, a co najważniejsze – dostęp do niego będzie bezpłatny.

Pierwotnie w miejscu dzisiejszego pałacu stał zamek, prawdopodobnie na planie kwadratu. Warownia, której obronne przeznaczenie wynikało z położenia na niewysokim wzniesieniu, nad płynącym wokół wzgórza Wieprzem. Pierwsze pisemne wzmianki o zamku w Kijanach pochodzą z 1672 roku od podróżnika Verduna, który napisał, że widział w Kijanach „wielki zamek ciężko zbudowany, przy nim małą wieś z kościołem”. Na zrębach tamtej fortalicji rodzina Sonnenbrgów, po 1880 roku postawiła i przebudowała gruntownie zespół dworski według projektu Apoloniusza Pawła Nieniewskiego. Tak powstała duża neorenesansowa willa, z salą balową, którą Stanisław Sonnenberg polecił wybudować dla swojej córki. Budynek jest jednopiętrowy z tarasem przed głównym frontem, z filarowo-arkadowym portykiem, na którym ustawiono posągi bogini mądrości Ateny i bogini urodzaju Demeter, wykonane w Charlotenburgu w czwartym ćwierćwieczu XIX wieku. Drogę do pałacu wytycza, tak charakterystyczna dla polskiej architektury, aleja lipowa – z drzewami liczącymi ponad 100 lat.

Otwarcie nowej placówki edukacji historycznej planowane jest w przyszłym roku.

Łęczna 24 lutego

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876