Gmina Milejów i Łęczna zostały włączone do obszaru ochronnego w związku z afrykańskim pomorem świń. Rolnicy muszą teraz wypełniać surowe zasady bezpieczeństwa.

To już kolejne gminy powiatu łęczyńskiego włączone do tego obszaru. 21 listopada dotknęło to gminy Cyców, Ludwin i Puchaczów. Powodem było znalezienie dzika chorego na ASF w sąsiedniej gminie Stary Brus. 8 grudnia do żółtej strefy ochronnej włączono gminę Spiczyn.

Co prawda na terenie powiatu łęczyńskiego nie znaleziono do tej pory dzika chorego na ASF, ale włączenie wszystkich gmin powiatu ma źródła w wielu takich przypadkach w sąsiednich powiatach: chełmskim i włodawskim.

Rolnicy gospodarujący na terenach objętych żółtą strefą ochronną są zobowiązani chronić świnie przed kontaktem z dzikami i zwierzętami domowymi. Świnie muszą być w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach, przeznaczonych tylko dla nich.

Rolnicy powinni też sporządzić dokładny spis posiadanych świń, środków transportu do ich przewozu, a także rejestr wyjść i wejść do pomieszczeń, w których są świnie. Do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa należy zgłaszać każde zwiększenie lub zmniejszenie się liczebności stada, a do Powiatowego Lekarza Weterynarii fakt padnięcia świni w gospodarstwie oraz podejrzenie wystąpienia w ASF.

Ponadto rolnicy powinni karmić świnie paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących. W pomieszczeniach stosować specjalne maty dezynfekcyjne, a obrządki przy świniach powinny wykonywać wyłącznie osoby, które wykonują te czynności w danym gospodarstwie. Osoby te winny mieć na sobie ubranie ochronne i myć oraz odkażać ręce, a także odkażać obuwie, narzędzia, środki transportu, w których przewożone będą świnie.

Ponadto rolnicy nie mogą zabijać świń w celu produkcji mięsa na użytek własny, innych niż utrzymane w tym gospodarstwie.

info: Łęczna 28 luty

Internetowa Gazeta Regionalna

logo pojezierze 2021 ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redaktor

tel. 793 810 222
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876