Gmina Milejów i Łęczna zostały włączone do obszaru ochronnego w związku z afrykańskim pomorem świń. Rolnicy muszą teraz wypełniać surowe zasady bezpieczeństwa.
To już kolejne gminy powiatu łęczyńskiego włączone do tego obszaru. 21 listopada dotknęło to gminy Cyców, Ludwin i Puchaczów. Powodem było znalezienie dzika chorego na ASF w sąsiedniej gminie Stary Brus. 8 grudnia do żółtej strefy ochronnej włączono gminę Spiczyn.
Co prawda na terenie powiatu łęczyńskiego nie znaleziono do tej pory dzika chorego na ASF, ale włączenie wszystkich gmin powiatu ma źródła w wielu takich przypadkach w sąsiednich powiatach: chełmskim i włodawskim.
Rolnicy gospodarujący na terenach objętych żółtą strefą ochronną są zobowiązani chronić świnie przed kontaktem z dzikami i zwierzętami domowymi. Świnie muszą być w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach, przeznaczonych tylko dla nich.
Rolnicy powinni też sporządzić dokładny spis posiadanych świń, środków transportu do ich przewozu, a także rejestr wyjść i wejść do pomieszczeń, w których są świnie. Do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa należy zgłaszać każde zwiększenie lub zmniejszenie się liczebności stada, a do Powiatowego Lekarza Weterynarii fakt padnięcia świni w gospodarstwie oraz podejrzenie wystąpienia w ASF.
Ponadto rolnicy powinni karmić świnie paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących. W pomieszczeniach stosować specjalne maty dezynfekcyjne, a obrządki przy świniach powinny wykonywać wyłącznie osoby, które wykonują te czynności w danym gospodarstwie. Osoby te winny mieć na sobie ubranie ochronne i myć oraz odkażać ręce, a także odkażać obuwie, narzędzia, środki transportu, w których przewożone będą świnie.
Ponadto rolnicy nie mogą zabijać świń w celu produkcji mięsa na użytek własny, innych niż utrzymane w tym gospodarstwie.
info: Łęczna 28 luty