Są politycy, jak prezydent USA Donald Tramp, którzy komunikują się ze społeczeństwem za pomocą Twittera. W Polsce wielu polityków z partii rządzącej ważne informacje podaje obywatelom via Radio Maryja. Ostatnio w ten właśnie sposób dowiedzieliśmy się, że w pobliżu Bogdanki, już na pewno, będzie budowana elektrownia na zgazowany węgiel.

Krzysztof Tchórzewski, szef resortu energii był gościem „Rozmów niedokończonych” w Radiu Maryja i Telewizji Trwam. Według niego polski rząd wraca do tematu gazyfikacji węgla. Elektrownia na Lubelszczyźnie powstanie w ramach pilotażu, a w budowie wezmą udział firmy z Japonii. Obywatele Kraju Kwitnącej Wiśni jako jedyni na świecie dysponują odpowiednią technologią i wiedzą – powiedział.

Prąd wytworzony z tego typu gazu jest traktowany jako elektrownia gazowa. Możemy więc tutaj, w związku z obwodem zamkniętym, taką drogę wypróbować i chcemy traktować to jako pilotaż – stwierdził Krzysztof Tchórzewski.

Mówił, że w technologii IGCC, w której węgiel jest przeprowadzany do tzw. syngazu (gaz syntezowy, mieszanina tlenku węgla i wodoru), który z kolei jest oczyszczany oraz spalany i napędza turbinę w układzie parowo-gazowym. Technologia IGCC nie wymaga węgla wysokiej jakości, którego pokłady na świecie się kurczą, może bazować na surowcu gorszej jakości, w tym np. na węglu brunatnym. Można też używać biomasy, albo mieszaniny biomasy z węglem.

Łęczna 18 marca

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876