Rozmowa z Wiesławem Pikułą, wójtem gminy Cyców
Ryszard Nowosadzki: Jak można ocenić 2015 rok w gminie Cyców. Czy w zakresie spraw za które odpowiada gmina był udany dla mieszkańców?
Wiesław Pikuła: Największym problemem w gminie Cyców jest niewątpliwie zły stan dróg. O ile jakość drogi krajowej i wojewódzkich jest przyzwoita, to na pierwszy rzut oka widać, że drogi powiatowe i gminne wymagają pilnych remontów. Dlatego poprawa stanu traktów komunikacyjnych jest aktualnie naszym priorytetem. W ubiegłym roku udało się nam gruntownie wyremontować około 9 kilometrów dróg. Wydawać by się mogło, że to niezbyt wiele, ale jeśli wziąć pod uwagę wysokość budżetu gminy to jednak możemy ten wynik uznać za spore osiągnięcie. Tym bardziej, że remont wielu odcinków dróg oznacza w praktyce ich budowę od nowa. Nie wiem jak to się stało, ale bardzo często rzeczywisty przebieg istniejących jezdni jest sprzeczny z pomiarami geodezyjnymi, drogi zajmują tereny na których nie powinno ich być. Remontując teraz drogi jednocześnie musimy korygować ich bieg i doprowadzać stan faktyczny do prawidłowego, zgodnego z prawem.
Drugim priorytetem w ubiegłym roku była budowa wodociągów. Związane to jest między innymi z faktem coraz większej aktywności wydobywczej na naszym terenie Lubelskiego Węgla „Bogdanka” S.A. W tej sytuacji wodę ze studni i domowych ujęć musi zastąpić ta z wodociągu.
W 2015 roku szykowaliśmy się też do skorzystania w przyszłości z funduszy unijnych. Kompletowaliśmy i przygotowywaliśmy dokumenty konieczne do aplikacji o pieniądze z Unii Europejskiej i pod koniec roku złożyliśmy wnioski o rozbudowę przedszkola samorządowego w Cycowie oraz na modernizację i rozbudowę hydroforni z ujęciem wody w Cycowie.
RN: Wracając do szos, to jesteście jedną z nielicznych gmin w kraju, która sama buduje sobie swoje drogi.
WP: Nasze potrzeby w zakresie budownictwa drogowego są tak duże, że rzeczywiście zdecydowaliśmy się na utworzenie w gminie działu remontowego, co zapewnia nam bezpośredni nadzór nad jakością prac a jednocześnie obniża koszty budowy. Aby nasi budowlańcy mogli pracować efektywnie sukcesywnie wyposażamy ich w specjalistyczny sprzęt. W ubiegłym roku kupiliśmy ciężki walec drogowy oraz rozściełacz asfaltu. W tym roku kupimy jeszcze układarkę do poboczy, która pozwala na szybkie i ekonomiczne układanie materiałów sypkich i bitumicznych na poboczach dróg. Wszystko to pozwoli wyremontować w tym roku 8-10 kilometrów dróg – powiatowych i gminnych. Na mocy porozumienia ze starostwem powiatowym będziemy współfinansować przebudowę drogi powiatowej Nr 2009L. Przebudowaniu mają też podlegać drogi gminne: nr 105327L w m. Wólka Cycowska, nr 105322L w m. Kopina-Garbatówka, nr 105329L Malinówka-Barki, w m. Szczupak (dz.nr ewid.98), Szczupak-Ostrówek Podyski (dz. nr ewid. 85 w Szczupaku i dz. nr ewid. 242 w Ostrówku Podyskim), w m. Szczupak (dz. nr ewid. 36), Ostrówek Podyski-Garbatówka (dz. nr ewid. 142 w Ostrówku Podyskim i dz. nr ewid. 47 w Garbatówce), w m. Ostrówek Podyski (dz. nr ewid.145). Ponadto decyzją mieszkańców w ramach funduszy sołeckich wyasfaltowane zostaną drogi gminne stanowiące działkę nr 603 w m. Kopina i działkę nr 102 w m. Podgłębokie.
RN: To nie jedyne inwestycje planowane w gminie w tym roku.
WP: Dwie najważniejsze inwestycje, wspierane z funduszy zewnętrznych, to wspominana już budowa, nadbudowa i przebudowa Przedszkola Samorządowego w Cycowie oraz przebudowa stacji wodociągowej w tej miejscowości. Pierwsza z nich wynika z cofnięcia obowiązku szkolnego w wieku 6 lat i związaną z tym możliwością braku miejsc w przedszkolach. Druga to nasza odpowiedź na ostatnie susze i pogorszenie jakości wód gruntowych, a także konieczność lepszego uzdatniania wody w wodociągach. Woda jaką dysponujemy ma bardzo dużą zawartość żelaza, stąd konieczność zainstalowania nowych, znacznie skuteczniejszych separatorów w miejscowej hydroforni.
Oczywiście powyższe inwestycje nie wyczerpują naszych działań na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców. Wybudujemy też 1,6 km nowych sieci wodociągowych z 9 przyłączami w miejscowościach Szczupak i Nowy Stręczyn. Mamy program wspierania budowy przydomowych oczyszczalni ścieków, kolektorów słonecznych czy pomp ciepła. Złożymy wniosek o wsparcie z UE na zestawy fotowoltaiczne dla ponad 300 gospodarstw. Wszystkie te działania mają zabezpieczenie w uchwalonym budżecie gminy na 2016 rok.