SPZOZ w Łęcznej rozpoczął realizację kolejnego programu profilaktycznego związanego z wykrywaniem raka jelita grubego.

- Kończymy badania pacjentów, które przeprowadzaliśmy w ramach „Program wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego” i zaczynamy następny projekt – mówi Krzysztof Bojarski, dyrektor SPZOZ w Łęcznej. - Sprawa jest bardzo poważna. Po przebadaniu 666 osób, u 470 wykryto polipy, które zostały usunięte. Statystyki nie zostawiają złudzeń, liczba zachorowań na raka rośnie i będzie rosła, w tej sytuacji profilaktyka i badania są niezwykle ważne - dodaje.

Obecnie SPZOZ w Łęcznej kończy realizację „Programu wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego”, który rozpoczął się w kwietniu ubr. Jego wartość wynosiła 702 tys. zł, z czego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego stanowiło ponad 596 tys. zł.

Teraz szpital wspólnie z Ministerstwem Zdrowia rozpoczyna realizację „Programu badań przesiewowych raka jelita grubego” w ramach „Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych”. Skorzystać z niego będzie mogło1620 osób w latach 2019-2021. Program realizowany jest bez zaproszeń.

- Dlatego rozpoczynamy kampanię informacyjną, żeby jak najwięcej osób wiedziało, że w szpitalu są takie badania przeprowadzane za darmo i bez bólu. O wszystkich szczegółach projektu – kto może skorzystać, jak się umówić na badanie, jak się przygotować informuje Biuro Projektu, które mieści się na parterze w głównym budynku szpitala – informuje dyr. K. Bojarski. Na ulotkach, plakatach, bilbordach szpitalnych a także na stronach internetowych http://spzoz.powiatleczynski.pl/ oraz http://www.szpital.leczna.pl/ podawane są szczegółowe informacje.

Program skierowany jest do osób średniego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego. Do badań kwalifikowane są osoby, które zostaną wytypowane przez lekarzy rodzinnych i podstawowej opieki zdrowotnej lub zgłoszą się samodzielnie.

Jeżeli jesteś osobą: - w wieku 50-65 lat, a od ostatniego badania kolonoskopii minęło 10 lat; - w wieku 40-49 lat. masz krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego; - w wieku 25-49 lat pochodzącą z rodziny z zespołem Lyncha; - w wieku 20-49 lat z rodziny z zespołem polipowatości rodzinnej gruczalakowatej (FAP); szpital zaprasza na badanie kolonoskopii, które jest bezpłatne i bezbolesne.

Biuro projektu mieści się w budynku szpitala w Łęcznej, przy ul. Krasnystawskiej 52, na parterze, w pok. A040. Czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-13.00. Tel. 81 752 63 32, 81 752 65 21.

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876