Myślę, że z optymizmem możemy patrzeć w przyszłość – mówił w maju 2019 roku dr Krzysztof Bojarski, dyrektor Szpitala Powiatowego w Łęcznej. – Wmurowaliśmy dzisiaj kamień węgielny pod nową część szpitala. Będzie to dwukondygnacyjny budynek, po 1000 mkw. na każdym piętrze. Znajdzie tu lokum Zakład Opiekuńczo-Leczniczy na 80 łóżek oraz Oddział Rehabilitacji z 30 miejscami. Wszystko ma być gotowe do końca przyszłego roku. Koszt to 10 mln zł. Również stary szpital w Jaszczowie przejdzie metamorfozę. Zostanie tam utworzone centrum senioralne pracujące całodobowo oraz w zakresie opieki dziennej.

Minęło 17 miesięcy. Centrum senioralne w Jaszczowie od maja br. już funkcjonuje, chociaż jeszcze nie pełną parą. Rozstrzygnięto niedawno przetarg na budowę nowego skrzydła szpitala i chociaż z opóźnieniem inwestycja ma wszelkie szanse dobrze przysłużyć się głównie lokalnej społeczności. Nowe skrzydło szpitala w Łęcznej wybuduje lubelska firma Miron-Bud. Zgodnie z założeniami znajdzie się w nim zakład opiekuńczo-leczniczy z 84 łóżkami oraz oddział rehabilitacji, który zostanie przeniesiony z budynku głównego. Dzięki przeprowadzce na oddziale zwiększy się liczba miejsc dla pacjentów z 18 do 32. Koszt rozbudowy to 9,7 mln złotych.

Skąd to opóźnienie szpitalnej inwestycji? Rozstrzygnięty teraz przetarg był drugim, rozpisanym na rozbudowę szpitala. Poprzedni, ogłoszony w ubiegłym roku został unieważniony. – Powodem była zbyt wysoka cena. My wartość tej inwestycji wyceniliśmy na ok. 10 milionów zł, a kwoty wówczas proponowane były o kilka milionów wyższe – podkreślał Krzysztof Bojarski, dyr. SPZOZ w Łęcznej. – Dlatego zdecydowałem się unieważnić przetarg.

Decyzja była słuszna. Koronawirus, tak uciążliwy i niebezpieczny dla nas wszystkich, wyhamował też wiele inwestycji budowlanych. Firmy świadczące usługi budowlane muszą dobrze się rozglądać za pracą. Ceny w budowlance spadły. – W porównaniu z ubiegłorocznym przetargiem cena jest niższa o ok. 5 milionów zł – stwierdził dyrektor Bojarski.

W drugim przetargu wpłynęły trzy oferty. Decydująca była cena, ale ważny też był termin zakończenia inwestycji. Kierownictwo szpitala przewidywało termin ukończenia budowy do marca 2022 roku, tymczasem firma Miron-Bud zadeklarowała, że nowe skrzydło odda do użytku do końca 2021 roku. Tak więc opóźnienie w stosunku do pierwotnie zakładanego terminu otwarcia nowego skrzydła będzie naprawdę niewielkie.

Wracając do Jaszczowa to Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne powstało na terenie dawnej szpitalnej hydroforni i magazynu. Aktualnie pomaga 18 osobom. Jest też pierwszą częścią większego kompleksu dla seniorów, planowanego w dawnym szpitalu w Jaszczowie. W zamierzeniach jest budowa Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, Zakładu Aktywności Zawodowej oraz Dziennego Domu Seniora+.

Łęczna 06 października 2020

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Internetowa Gazeta Regionalna

logo pojezierze 2021 ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redaktor

tel. 793 810 222
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876