Dobiega końca rozbiórka pawilonu, który na Rynku II stał od 1974 roku. Przez wiele lat ten „architektoniczny koszmarek” rodem z PRL pełnił funkcję handlową i usługową. Nieczynny od lat, zaniedbany, nieremontowany był swoistym symbolem wyglądu Starego Miasta przed rewitalizacją.

Rozbiórka obiektu to część realizowanej rewitalizacji Rynku II. Po wyburzeniu pawilonu w końcu można wreszcie spojrzeć z jednego końca rynku na drugi. Zobaczyć jak jest duży, co ciekawe, szkoda że tylko wielkością przypomina słynny i piękny rynek zamojski.

Remont Rynku II rozpoczął się w 2019 roku. Na tę część rewitalizacji urząd pozyskał dofinansowanie w wysokości prawie 12 milionów zł. Wybudowano już nową sieć sanitarną i wodociągową. Rozpoczęto też budowę kamienicy przy Rynku II, w której znajdzie się Centrum Działań Społecznych i 12 mieszkań. Powstała także kładka nad ul. Lubelską.

Ta kładka to pierwszy obiekt powstały w wyniku rewitalizacji budzący tak wiele kontrowersji. Część mieszkańców Łęcznej wprost uważa, że szkoda było 2 mln zł na jej budowę. – Budowę kładki postulowali mieszkańcy podczas konsultacji społecznych przed III etapem rewitalizacji. Dzięki tej inwestycji połączono Stare Miasto z osiedlem mieszkaniowym. Rodzice mogą bezpieczniej odprowadzić dzieci do szkoły czy przedszkola, przemieszczając się nad drogą wojewódzką – odpowiadają na to przedstawiciele ratusza. Pod kładką nad ul. Lubelską ma niebawem pojawić się skwer.

Na realizację czekają kolejne prace w ramach renowacji Rynku II. Wymienione zostanie oświetlenie, a remont obejmie wszystkie ulice i chodniki. Zakończenie wszystkich robót w drugim etapie rewitalizacji zaplanowano na listopad 2022 roku. Urząd Miejski zapowiada jednak dalsze inwestycje w tej okolicy. W planach jest odnowa doliny rzeki Świnki wraz z ulicą Lubelską. Przy ujściu tej rzeki do Wieprza zapowiadana jest przystań kajakowa i stanowisko do łowienia ryb, a także wiaty odpoczynkowe, parking, miejsce na ognisko.

Rynek II jako ostatni przechodzi remont: wcześniej renowacji poddano Rynek I i III, na co gmina uzyskała 6,55 mln zł dofinansowania.

Łęczna 4 kwietnia 2021

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

.

Internetowa Gazeta Regionalna

 

 

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A
www.e-pojezierze.pl
e-mail: gazeta@e-pojezierze.pl

.

Redaktor

tel. 793 810 222
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677