Łęczyńscy policjanci zatrzymali 63 – letniego mieszkańca gminy Ludwin, który za pomocą narzędzi rybackich próbował nielegalnie łowić ryby na rozlewisku połączonym z rzeką Tyśmienica. Wewnątrz jednej z rozstawionych siatek znajdował się martwy bóbr. Mężczyzna już usłyszał zarzuty z Ustawy o rybactwie śródlądowym i Ustawy prawo łowieckie. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Dzielnicowy wspólnie z kryminalnymi oraz Państwową Strażą Rybacką pojechali na teren rozlewiska w gminie Ludwin, zdobyli bowiem informacje, że 63 – latek nielegalnie poławia ryby. Po przybyciu na miejsce, funkcjonariusze zauważyli mężczyznę, który na rozlewisku połączonym z rzekę Tyśmienica na łodzi podpływał do rozstawionych więcierzy i siatek. Po chwili jedną z siatek zaczął ściągać do brzegu. Kiedy policjanci podeszli do niego zauważyli w siatce zaplątanego bobra. Niestety zwierzę było martwe. Narzędzia służące do nielegalnego połowu ryb – więcierze i siatki zostały zabezpieczone przez funkcjonariuszy.

63 – latek został zatrzymany i przewieziony do komendy. Usłyszał zarzuty nielegalnego połowu ryb oraz połowu w czasie ochronnym na zwierzę rasy bóbr za pomocą więcierzy i sieci rybackich. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Bóbr europejski, inaczej bóbr zwyczajny czy wschodni, uważany jest za największego gryzonia Eurazji. Masa ciała dorosłego osobnika dochodzi do 29 kg, a długość ciała do 110 cm. Jest zwierzęciem silnie terytorialnym, rodzinnym i zasadniczo monogamicznym; wiedzie nocny tryb życia. W przeszłości zasięg występowania gatunku obejmował całą strefę umiarkowaną Europy i Azji, do czasów dzisiejszych wyginął w wielu regionach Europy. Można go spotkać w północnej części Eurazji: od Francji, przez Europę Środkową, Skandynawię, po Rosję, wraz z azjatycką jej częścią, a także w chińskim regionie Sinciang i w zachodniej Mongolii.

Do najstarszych, starożytnych przekazów wspominających o bobrach należy jedna z bajek Ezopa. Wspominał o bobrach Arystoteles w połowie IV w. p.n.e., a kilka wieków później Pliniusz Starszy w swojej „Naturalis Historiae”. Naukowe informacje na temat biotopu, behawioru i fizjologii bobrów podał dopiero Albert Wielki w wydanym w XIII wieku dziele „De animalibus”.

Na bobry polowano przede wszystkim dla skór i mięsa. Ceniono także tak zwany „strój bobrowy”, czyli wydzielina gruczołów płciowych, której przypisywano cudowne właściwości lecznicze. Do XII wieku bobry występowały niemal na całym kontynencie, z wyjątkiem Włoch, Grecji, Irlandii i Danii. Najwcześniej, bo już w XIII wieku bobry wyginęły w Anglii i Walii. W wieku XVI zostały wyniszczone w Siedmiogrodzie i Belgii. Na przestrzeni XVII wieku gatunek zniknął z Półwyspu Iberyjskiego i zachodniej Francji. W XVIII wieku zmalała liczebność bobrów w Finlandii, w Rosji i Europie zachodniej. Do początku XX wieku bobry wyginęły w Austrii, Szwecji, Szwajcarii, Finlandii, Armenii, Jugosławii, Mołdawii. Przyczyną tych zmian była intensywna gospodarka łowiecka i zmiany w ukształtowaniu terenu.

W najbardziej kryzysowym okresie populacja bobrów w Europie zmalała do około 1200 osobników. W Polsce po II wojnie światowej szacowano liczbę bobrów tylko na około 130 sztuk. W pierwszej dekadzie XXI wieku za sprawą przesiedleń oraz ochronie gatunku liczebność bobrów w Europie znacznie wzrosła. W roku 2010 była szacowana na ponad milion osobników.

Restrykcyjne działania chroniące bobry podjęto także w Polsce. Co ciekawe mamy tu wielowiekowe tradycje, bowiem już Statuty litewskie z 1529 roku uwzględniały ochronę bobrów, wprowadzając zasady ochrony żeremi i samych zwierząt, a także ustanawiając kary za ich nieprzestrzeganie: „kiedy kto ma w czyjej ziemi bobrowe gony, ma prawo żądać, aby właściciel tego gruntu, ani sam, ani ludziom nie pozwalał podorać pole albo karczować sianożęć w odległości jednego rzucenia kija od tego żeremia”. Tak zdefiniowana ochrona obejmowała bobry aż do 1840 roku, chociaż nie ustanawiała ona żadnej kontroli nad odłowem.

Dzisiaj, po wielu latach ochrony, szacuje się, że mamy ponad 100 tysięcy bobrów. Bobrów, które wyrządzają olbrzymie szkody w gospodarce rolnej, leśnej, wodnej a nawet komunikacji czy w przesyle energii i danych teletechnicznych. Podejmowane środki zaradcze, wraz możliwością odstrzału przez myśliwych w okresie od 1 października do 15 marca, m.in. z uwagi na brak zainteresowania samych myśliwych, niewiele daje. A że państwo szkody wyrządzone przez bobry rekompensuje tylko częściowo i to po uciążliwym biurokratycznym procesie, to dzisiaj znów trwa tajna i pozaprawna walka rolników z najbardziej uciążliwymi gromadami bobrów.

Łęczna 8 kwietnia 2021

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Internetowa Gazeta Regionalna

logo pojezierze 2021 ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redaktor

tel. 793 810 222
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876