Po rozstrzygnięciu przetargu, w Jaszczowie (gm. Milejów) ruszyła budowa centrum medycznego dla seniorów. Ma być gotowe w listopadzie przyszłego roku i działać będzie w ramach Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łęcznej.

Nowy dwukondygnacyjny budynek w całości przeznaczony jest dla seniorów. Na około 1500 metrach kwadratowych powstaną oddziały dla seniorów – zakład opiekuńczo-leczniczy, ośrodek pobytu dziennego i teleopieki. Te dwie ostatnie formy usług powstają z myślą o samotnych osobach starszych, które są samodzielne, ale będą miały możliwość przebywania w ośrodku w ciągu dnia i korzystania z opieki lekarzy, rehabilitacji czy terapii zajęciowej.

Obiekt powstaje w miejscu dawnego szpitala, w którym leczono pacjentów niemal przez sto lat. Pierwotnie zlokalizowany był tam dwór, następnie karczma, a od okresu międzywojennego do 2009 roku funkcjonował tam szpital. Obiekt był wielokrotnie remontowany i przebudowywany. Murowany budynek pochodzący z początku XX wieku w coraz mniejszym stopniu odpowiadał wymaganiom stawianym nowoczesnej placówce służby zdrowia. Po wybudowaniu szpitala w Łęcznej i zamknięciu placówki w Jaszczowie, obiekt przez ponad 10 lat niszczał, był przeznaczony do sprzedaży, do której jednak nie doszło. W 2019 roku powstała koncepcja wybudowania w tym miejscu nowej placówki, w tym zakładu opiekuńczo-leczniczego przeznaczonego dla 40 osób starszych.

Wznoszony właśnie obiekt będzie nowoczesny i funkcjonalny, a budynek zaprojektowano tak, by spełniał potrzeby osób starszych. Jego koszt to 6,8 mln złotych, a cała inwestycja jest realizowana z środków własnych SPZOZ w Łęcznej.

To nie jedyna inwestycja SPZOZ w Łęcznej skierowana na zaspokojenie potrzeb osób starszych. Niedługo zakończy się budowa skrzydła w łęczyńskim kompleksie szpitalnym, w którym także powstanie zakład opiekuńczo-leczniczy, oddział geriatrii, oddział medycyny paliatywnej i rehabilitacja. - Zaoferujemy także szeroki pakiet ambulatoryjnych usług medycznych dla seniorów – mówi dyrektor szpitala dr Krzysztof Bojarski. Razem te dwie inwestycje stworzą pionierski projekt kompleksowej i specjalistycznej opieki medycznej dedykowanej dla osób starszych.

Warto dodać, że w Jaszczowie już od ponad roku działa także Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne. Ten obiekt powstał na terenie dawnej szpitalnej hydroforni i magazynu. W COM opiekę znalazło 18 osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym i umiarkowanym, 10 osób korzysta z opieki dziennej, a 8 osób z całodobowej.

Łęczna 26 października 2021

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Internetowa Gazeta Regionalna

logo pojezierze 2021 ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redaktor

tel. 793 810 222
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876