W całej Polsce jest 19 074 nowych zakażeń koronawirusem – informuje Ministerstwo Zdrowia w raporcie z 11 listopada 2021 roku. Zmarły aż 274 osoby z infekcją COVID-19, w tym aż 75 osób bez żadnych innych schorzeń. Najwięcej nowych zakażeń koronawirusem jest z województw: mazowieckiego (4027), lubelskiego (2123), śląskiego (1307), wielkopolskiego (1301), łódzkiego (1264), dolnośląskiego (1071), pomorskiego (1026), małopolskiego (1008)... Na samej Lubelszczyźnie zmarło 51 zakażonych osób.
Najwięcej nowych zakażeń jest w Lublinie – 509. Tutaj też zmarło najwięcej pacjentów z COVID-19 – 9 zakażonych. Bardzo źle jest też w powiecie lubartowskim (162 zakażenia, 2 zgony), powiecie lubelskim (147 i 5), powiecie puławskim (142 i 4) i powiecie chełmskim (117 i 0). W powiecie łęczyńskim było 40 nowych zakażeń i 2 zgony.
W szpitalach przebywa już 12 tys. 30 pacjentów z COVID-19, w tym 1006 chorych podłączonych do respiratorów – podało dzisiaj Ministerstwo Zdrowia. Wczoraj w szpitalach było 11 tys. 588 pacjentów z COVID-19, w tym 951 chorych podłączonych do respiratorów. Dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 17 tys. 830 łóżek i 1587 respiratorów. Rezerwy są więc już naprawdę bardzo małe.
Ponadto na kwarantannie przebywa 402 tys. 311 osób.
Sama liczba zakażeń, nie mówi jeszcze wszystkiego o stanie sanitarnym w poszczególnych województwach czy powiatach i gminach. Przypomnijmy więc dosyć dobrze opisujący to wskaźnik liczby nowych przypadków na 100 tys. osób w ujęciu siedmiu kolejnych dni. Dla całej Polski wynosi on 34.17. Najgorsza sytuacja jest w województwach: lubelskim 59.02, podlaskim 48.86, mazowieckim 39.75. Najlepiej jest natomiast w województwach: świętokrzyskim 14.11, śląskim 14.56, wielkopolskim 14.99. Tylko, że tam ludzie się chętniej szczepili a w śląskim była duża liczba zachorowań w poprzedniej fali i tak wzrasta liczba odpornych.
Decydująca jest jednak liczba szczepień. Na przykład w Wielkopolsce najlepiej wyszczepiona gmina Wronki (m-w) ma 70,1 proc. zaszczepionych a sam Poznań 68,1 proc. W województwie lubelskim największy procent zaszczepionych jest w gminach: Stoczek Łukowski (m) 56,8 proc, Puławy (m) 54,8 proc i Lublin (m) 54,8 proc. Liczba zaszczepionych w gminach powiatu łęczyńskiego jest o wiele, wiele mniejsza: Łęczna (m-w) 42,1%, Spiczyn (w) 40,0%, Milejów (w) 38,4%, Puchaczów (w) 34,6%, Cyców (w) 34,5%, Ludwin (w) 30,3%.
Według danych Europejskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (ECDC) już kilka dni temu cała Polska była zaznaczona na czerwono, a ciemnoczerwone są dwa wschodnie województwa: lubelskie i podlaskie. Tam jest najwięcej zakażeń, jednocześnie najmniej w pełni zaszczepionych osób.
Tymczasem minister zdrowia Adam Niedzielski jeszcze na początku sierpnia zapowiadał, że jeśli dzienna liczba nowych przypadków zachorowań na COVID-19 w skali kraju przekroczy tysiąc, wprowadzone zostaną obostrzenia. Na początek obejmą one regiony z najniższą liczbą szczepień. Mamy listopad, ponad 19 tys. zakażeń i władza zupełnie nic nie robi.
Alarmują epidemiolodzy, alarmują lekarze różnych specjalności, podkreślając że brak szczepień i paszportów covidowych, dających preferencje dostępu do miejsc publicznych zaszczepionym, ale do rządzących sytuacja zagrożenia zdrowia ale i życia Polaków nie dociera. Tymczasem takie ograniczenia dla niezaszczepionych zastosowane w innych krajach przyniosły zdecydowany wzrost, często skokowy, liczby szczepiących się Francuzów, Włochów, Portugalczyków czy ostatnio Austriaków. W Austrii w pełni zaszczepionych jest 65 proc. obywateli (w Polsce ok. 52 proc.). Po wprowadzeniu paszportów covidowych liczba szczepień w Austrii "eksplodowała" – tylko w jedną sobotę wykonano ich 32 tysiące, z czego aż jedną trzecią stanowiły pierwsze dawki. Tak natychmiast zadziałała zasada, że osoba niezaszczepiona nie wejdzie już do restauracji, hotelu, kina, teatru, na koncert, imprezę sportową, do klubu fitness czy fryzjera.
Tymczasem premier Morawiecki z rozbrajającą „szczerością” stwierdził parę dni temu: „Widzimy, jak mało skuteczne na zachodzie Europy są różne restrykcje”. Mówił tak wbrew faktom i zjawisku autentycznego wzrostu liczby szczepień w krajach, które zastosowały takie rozwiązania. Wspomniał też, że różnego rodzaju nakładane zakazy i nakazy spotykają się z tłumnymi protestami, czego polski rząd chce uniknąć.
Coraz częściej politycy opozycji mówią, że rząd naraża zdrowie a przede wszystkim życie Polaków dla słupków poparcia politycznego. Jednocześnie w sieci rośnie liczba oburzonych takim działaniem PiS. Mówi się o konieczności pozywania rządu do sądów, za niezachowanie konstytucyjnego prawa do opieki zdrowotnej. Bo umierają dzisiaj nie tylko ludzie dotknięci koronawirusem, ale też ci, którzy nie mogą dostać się do szpitala (zwłaszcza pacjenci onkologiczni, kardiologiczni ale i inni) bo łóżka zajmują chorzy z covid-19, głównie ci, którzy nie chcieli się zaszczepić. Od początku pandemii zmarło 78520 zakażonych koronawirusem. Nie mam danych ile osób zmarło, z powodu braku dostępu do lekarzy.
Łęczna 11 listopada 2021
Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.