Szpital w Łęcznej, jako pierwsza placówka medyczna w kraju rozpoczął testowanie innowacyjnych sterylizatorów powietrza, które służą eliminacji różnych pyłów, zapachów, a co najważniejsze również wirusów i bakterii. W trakcie badań laboratoryjnych urządzenia te uzyskały bardzo wysoką ocenę skuteczności na poziomie 99,9 proc.

To urządzenie filtruje powietrze cztery razy na godzinę, w całości je sterylizując. Pozbawia je bakterii, pyłów, wirusów, w tym SARS-CoV-2. Głównym czynnikiem jest filtr Hepa 14, który jest używany na przykład na salach operacyjnych – tłumaczy Rafał Torczyński z firmy IOS Polska, producenta innowacyjnych urządzeń do oczyszczania powietrza. – Jego pracę wspomaga między innymi lampa UVC. Dezynfekuje wszystko, co osiada na filtrze. Urządzenie może być wykorzystywane nie tylko w przestrzeniach szpitalnych, ale też np. szkolnych.

VireWall to urządzenia stworzone w oparciu o najbardziej zaawansowane technologie opracowane w Polsce i Niemczech. Prace nad produktem trwały ponad rok. Badania nad skutecznością urządzeń zostały natomiast przeprowadzone przez specjalistów mikrobiologii na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz w naukowych jednostkach w Niemczech: Instytut Fraunhofera, Klinika Uniwersytecka w Tübingen oraz Instytut Higieny Biotec.

Urządzenie zasysa od góry zanieczyszczone powietrze, a czyste wypuszcza dołem. W ciągu godziny jest w stanie oczyścić nawet 150-metrowe pomieszczenie i to z 99,995% skutecznością. Wszystko dzięki 6-warstwowemu zespołowi filtracyjnemu i wysoce wydajnym sterylizatorom VireWall Soluva wyposażonych w lampę UV–C, która stosując promienie ultrafioletowe skutecznie likwiduje bakterie i wirusy.

Okres epidemii jest trudny dla szpitala pod względem zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom i personelowi. Środowisko szpitala nadal budzi pewien niepokój u pacjentów, którzy mimo że powinni korzystać z naszych świadczeń, to zwyczajnie po ludzku się boją – zaznacza Krzysztof Bojarski, dyrektor szpitala w Łęcznej, który jako pierwszy korzysta z innowacyjnych urządzeń. – Dlatego nawiązaliśmy współpracę z firmą IOS Polska. Urządzenia do oczyszczania powietrza ulokowaliśmy w obszarach szpitala, w których przez długi czas przebywa dużo pacjentów i pracowników szpitala. Na razie urządzenia pracują w przychodni specjalistycznej, obok rejestracji, w nocnej i świątecznej opiece medycznej oraz w dziale rehabilitacji. W następnej kolejności będzie wykorzystywane we Wschodnim Centrum Leczenia Oparzeń. Mobilność urządzenia to też jego zaleta. Dzięki temu możemy je umieszczać w różnych miejscach – mówi dyr. Bojarski. – Firma IOS wypożyczyła nam te urządzenia. Potem będziemy weryfikować ich działanie poprzez badania czystości powietrza.

We wtorek, 9 listopada w łęczyńskim szpitalu odbyła się konferencja prasowa, podczas której dyrektor SP ZOZ Krzysztof Bojarski i przedstawiciele firmy IOS Polska przybliżali działanie systemów VireWall i ich wpływ na bezpieczeństwo w szpitalu.

Łęczna 13 listopada 2021

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Internetowa Gazeta Regionalna

logo pojezierze 2021 ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redaktor

tel. 793 810 222
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876