Rząd przygląda się jak umierają na covid-19 kolejne osoby i jedynie deklaruje kolejne łóżka dla zakażonych koronawirusem. Jeszcze wczoraj MZ informowało o 16,5 tysiącach zakażeń w ciągu doby. Jednak dzisiaj mamy ogromny skok – zanotowano aż 24.239 zakażeń. Zmarły 463 osoby. W województwie lubelskim odnotowano 1938 nowych przypadków. Zmarły 93 osoby. Rośnie też ilość osób, które z powodu covidowych pacjentów, nie będąc zakażonych wirusem, nie mogą otrzymać odpowiedniej pomocy medycznej. Na przykład w Łęcznej już 3/4 pacjentów powiatowego szpitala stanowią chorzy covidowi.
Najwięcej nowych zakażeń odnotowano w województwie mazowieckim (5084 i 64 zgony), śląskim (2728 i 46), wielkopolskim (2135 i 30). Kogoś może zdziwić nadmiernie wysoka liczba zgonów na Lubelszczyźnie. To efekt małej ilości szczepień w naszym województwie – po prostu osoby zaszczepione, jeśli już zachorują, co się niestety zdarza, to chorobę przechodzą o wiele łagodniej i zgony zdarzają się wyłącznie w przypadku posiadania innych i to ciężkich problemów ze zdrowiem.
Nowych zakażeń (4. miejsce w kraju, 1. pod względem liczby zgonów) na Lubelszczyźnie najwięcej było w samym Lublinie (448 i 22 zgony) oraz powiecie lubelskim (154 i 8) i puławskim (119 i 1). W powiecie łęczyńskim były 73 zakażenia i 1 zgon; w świdnickim (92 i 2); włodawskim (41 i 1), a lubartowskim (36 i 6).
Koronawirus ma wpływ na funkcjonowanie oświaty. W skali całej Polski spośród szkół ponadpodstawowych nauka w trybie stacjonarnym prowadzona jest 6 958 szkół, tj. ok. 89,1%, nauka w trybie zdalnym – 50 szkół, nauka w trybie mieszanym – 854 szkoły. Spośród szkół podstawowych naukę w trybie stacjonarnym prowadzi 12 646 szkół, tj. 87,9%, naukę w trybie zdalnym – 59 szkół, naukę w trybie mieszanym – 1 683 szkoły.
Sytuacja w Polsce, gdzie mamy ok. 53 proc. w pełni zaszczepionych, staje się coraz trudniejsza. Niepokoi zwłaszcza wysoka śmiertelność. W UE i EOG są (dane na 3 listopada) tylko cztery państwa, w których liczba zgonów na COVID-19, w ujęciu 14 dni i na 100 tysięcy pacjentów jest wyższa niż w Polsce, gdzie wskaźnik wynosi 6,3. To Czechy (21,5 zgonu), Belgia (13,9), Węgry (8,3) i Rumunia (6,6). Poza tym obszarem fatalna sytuacja panuje w Rosji i na Ukrainie.
Powyższy wskaźnik dotyczył liczby zgonów do liczby zakażonych. Natomiast ciekawe jest też zestawienie średniej liczby zgonów w ciągu 7 dni do 1 mln mieszkańców. Średni wskaźnik dla UE wynosi 3,23 przy 66,1 proc. zaszczepionych. W Polsce wynosi niestety 3,81 przy 53,3 proc. zaszczepionych. Gdzie nam do takich Włoch, które mają wskaźnik tylko 0,83 ale przy 72,4 proc. zaszczepionych. Omawiana wyżej Rumunia ma wskaźnik tragiczny 18,12, no ale tam zaszczepiło się zaledwie 34,9 proc. Podobnie na Ukrainie – wskaźnik 16,38 przy jedynie 19,8 proc. zaszczepionych.
Odsunięty niedawno od władzy czeski rząd nie zarządził środków ochronnych podczas pierwszych fal, co poskutkowało jednym z najwyższych wskaźników śmiertelności w UE. Również w Czechach liczba nowych zakażeń i ciężkich przypadków COVID-19 gwałtownie wzrosła pod koniec października. Dlatego od listopada obowiązkowe są tam maseczki w zamkniętych pomieszczeniach i certyfikat covidowy dla odwiedzających bary i restauracje, a wynoszący ok 60 proc. wskaźnik zaszczepionych zaczyna się powolutku podnosić.
W Austrii (65 proc. zaszczepionych) władze zdecydowały o najsurowszych w UE restrykcjach wobec niezaszczepionych. W poniedziałek rozpoczął się tam właściwie ogólnokrajowy lockdown dla niezaszczepionych przeciw COVID-19 lub nie będących ozdrowieńcami. Przepisy zostały zatwierdzone przez rząd federalny.
Wymagane jest posiadanie ważnego świadectwa szczepienia lub zaświadczenia o przebytej infekcji koronawirusem w ciągu ostatnich 180 dni. Bez zaświadczeń można wyjść z domu tylko do lekarza, skorzystania z ośrodków zdrowia lub punktów szczepień. Możliwe jest także "zaspokojenie podstawowych potrzeb religijnych", zrobienie zakupów żywności, chodzenie do szkoły (w szkołach testy trzy razy w tygodniu i noszenie masek w szkołach średnich) czy na uniwersytet. Myśli się tam też o obowiązkowym szczepieniu pracowników służby zdrowia. Następnego dnia w punktach szczepień ustawiły się kolejki zdecydowanych na szczepienie.
Łęczna 17 listopada 2021
Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.