W październiku w Milejowie zaczęła funkcjonować tzw. społeczna lodówka. To miejsce gdzie jedne osoby mogą umieścić produkty spożywcze, których być może nie będą już w stanie spożytkować, a inni wezmą je z niej, bo nie wystarcza im pieniędzy na kupno ich w sklepie. Społeczna lodówka stanęła w budynku Urzędu Gminy w Milejowie dzięki współpracy Ośrodka Pomocy Społecznej w Milejowie z Fundacją „Weź Pomóż”.

Marnowanie żywności to problem nas wszystkich. Kupujemy o wiele więcej, niż jesteśmy w stanie skonsumować. Idea społecznej lodówki jest bardzo prosta. Chodzi o dzielenie się nadwyżką zdatnego do spożycia jedzenia, które w innych okolicznościach poszłoby do kosza. W efekcie jednocześnie unikamy marnowania żywności i pomagamy osobom będącym w potrzebie.

Według Boston Consulting Group każdego roku w Unii Europejskiej marnuje się 88 mln ton żywności, średnio 173 kg na osobę. Polska należy niestety do bardzo niechlubnej czołówki – przeciętnie wyrzucamy aż 247 kg. Jednocześnie w tej samej Polsce około 2 milionów osób żyje w skrajnym ubóstwie, bez możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb. Problem pogłębiła jeszcze pandemia. Drożyzna, galopujące aktualnie ceny między innymi właśnie produktów spożywczych może to marnotrawstwo nieco zmniejszyć. Jednak ciągle w naszych lodówkach będzie sporo produktów, którymi będzie można się podzielić z innymi. Nie wyrzucajmy ich, wrzućmy je do lodówki społecznej.

Urzędnicy gminy zdają sobie sprawę, że nie wszyscy potrzebujący mieszkańcy gminy, szczególnie mieszkający w odległych miejscowościach, będą mogli dotrzeć do społecznej lodówki w Milejowie. Dlatego pracownicy socjalni mający rozeznanie w swoim rejonie, posiadający wiedzę o kłopotach swoich podopiecznych, będą dostarczać żywność ze społecznej lodówki do najbardziej potrzebujących mieszkańców.

Społeczna lodówka stanęła w budynku Urzędu Gminy w Milejowie i będzie z niej można korzystać w godzinach funkcjonowania urzędu. W poniedziałki, środy, czwartki i piątki od godziny 7:00 do 15:00, a we wtorki w godzinach 8:00-16:00. Miejsce to na co dzień nadzorować będą pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Milejowie. Wierzą oni, że mieszkańcy gminy Milejów, a także lokalni właściciele sklepów, gospodarstw rolnych oraz przedsiębiorcy, aktywnie włączą się w akcję i lodówka nigdy nie będzie stała pusta. I każdy, kto będzie potrzebował żywności, będzie mógł z niej skorzystać.

W rozmowie z Pojezierzem wójt Tomasz Suryś, za naszym pośrednictwem, serdecznie dziękuje anonimowej mieszkance Milejowa za przekazanie lodówki na ten cel oraz producentowi elementów reklamowych KOMBIGRAF w Zofiówce za bezpłatne oklejenie lodówki.

Ważna informacja – każdy kto korzysta z lodówki społecznej robi to na własną odpowiedzialność.

Łęczna 24 listopada 2021

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Internetowa Gazeta Regionalna

logo pojezierze 2021 ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redaktor

tel. 793 810 222
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876