Rozmowa z burmistrzem Łęcznej

Panie Burmistrzu Górnik Łęczna to wizytówka miasta w kraju. Czy gminie potrzebny był konflikt z GKS-em?
Mnie również decyzja większości radnych oburzyła. Od lat wpieramy działalność sportową Górnika. Jestem zaskoczony, że radni odrzucili moją propozycję zwolnienia z podatku od nieruchomości stadionów sportowych. Niestety po raz kolejny radni Kotuła i Fijałkowski wraz z członkami swoich klubów (klub PIS i Niezależni Łęcznej) chcieli swoimi decyzjami doprowadzić do zniszczenia dobrze funkcjonujących w Gminie mechanizmów. Na szczęście nasze apele wsparte głosami klubu, kibiców i mieszkańców Łęcznej przyniosły efekt. Ostatecznie radni wycofali się ze swojej decyzji i Górnik został obroniony. Ze swojej strony deklaruję rozszerzanie współpracy z klubem.

Czyli to nie był jedyny kontrowersyjny pomysł radnych?
Z przykrością musze stwierdzić, że nie jedyny. Kilka miesięcy temu te same kluby radnych podjęły uchwalę zamiarową o likwidacji bibliotek. Kolejnym niezrozumiałym pomysłem jest próba rozbicia dobrze funkcjonującej Szkoły Podstawowej nr 2 w Łęcznej. Na takie działania mojej zgody nie będzie. Stanowczo sprzeciwiam się psuciu oświaty oraz szukaniem oszczędności kosztem czytelników bibliotek. Dopiero złożona przez kilkuset mieszkańców petycja zmusiła grupę radnych do refleksji i mam nadzieję, do ostatecznego porzucenia swoich zamiarów.

A co z inwestycjami na 2022 rok. Też wzbudzają tyle emocji?
Nigdy w historii gminy nie przeznaczaliśmy tak wielu środków na inwestycje. To ponad 23 mln zł. Za sprawą skutecznie pozyskiwanych środków, większość to pieniądze zewnętrzne. Dzięki temu zadłużenie Łęcznej z roku na rok maleje. Najważniejszymi inwestycjami są: II etap budowy sieci dróg w Łęcznej (od ul. Wyszyńskiego do ul. Wierzbowej oraz od ul. Księży Wrześniewskich do ul. Krasnystawskiej), termomodernizacja SP 4 w Łęcznej, budowa żłobka publicznego, remont ulic Gwarków, Kasztelańskiej, Śródmiejskiej oraz remont dróg w Witaniowie, Podzamczu i Trębaczowie. W 2022 roku zakończy się również rewitalizacja Starego Miasta.

Na Ukrainie toczy się wojna. W jaki sposób pomagacie?
Już od pierwszych dni wojny widzę ogromne zaangażowanie i wrażliwość mieszkańców Łęcznej. W naszych budynkach mieszka ponad 40 uchodźców. Kolejnych kilkudziesięciu przyjęły prywatne osoby. Ogromnym wsparciem jest stworzony przez wolontariuszy punkt tymczasowego pobytu w obiekcie Górnika przy ul. Staszica 15. W całej Łęcznej uruchomiono wiele punktów zbiórek, a mieszkańcy , za co im bardzo dziękuję, otworzyli swoje serca niosąc olbrzymią pomoc. Jesteśmy w stałym kontakcie z naszym miastem partnerskim Kowel na Ukrainie, gdzie systematycznie przekazujemy dary.

 

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876