Zdecydowana większość Polaków popiera pomysł publikowania oświadczeń majątkowych przez współmałżonków polityków. Tak wynika z sondażu dla „Super Expressu”.

Polacy wypowiedzieli się na ten temat w badaniu Pollster dla „Super Expressu”. W badaniu zapytano "Czy małżonkowie polityków powinni składać oświadczenia majątkowe?".

Wyniki są jednoznaczne. Aż 86 proc. ankietowanych jest za tym, by małżonkowie polityków składali oświadczenia majątkowe. Zaledwie 5 proc. respondentów, czyli co dwudziesty ankietowany, jest przeciwko takiemu pomysłowi. 9 proc. badanych nie ma zdania na ten temat.

Temat jawności majątków małżonków polityków wywołał burzę po tym, jak ujawniono, że premier Mateusz Morawiecki przepisał spory majątek na swoją żonę.

We wrześniu 2019 roku Sejm uchwalił nawet ustawę w sprawie jawności majątku rodzin najważniejszych urzędników państwowych. Przewidywała ona m.in., że premier, ministrowie, posłowie, posłowie do PE, senatorowie, prezesi: Trybunału Konstytucyjnego, Naczelnego Sądu Administracyjnego i Sądu Najwyższego, a także osoby stojące na czele innych instytucji państwowych będą zobowiązane do umieszczania w oświadczeniu majątkowym informacji o majątku osobistym małżonków, dzieci i osób pozostających we wspólnym pożyciu.

Prezydent skierował ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, a ten usłużnie orzekł, że przepisy dotyczące jawności majątku rodzin najważniejszych urzędników państwowych są niezgodne z Konstytucją. To warto podkreślić – Trybunał Konstytucyjny, odkrycia towarzyskiego Kaczyńskiego, powołał się na zapisy obowiązującej Konstytucji, a nie jak zwykle na swoją ich interpretację, często odmienną od opinii większości polskich i nie tylko krajowych prawników!

Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Pollster na zlecenie "SE" w dniach 27-28 kwietnia na próbie 1046 dorosłych Polaków.

Łęczna 14 maja 2022

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Internetowa Gazeta Regionalna

logo pojezierze 2021 ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redaktor

tel. 793 810 222
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876