W piątek i sobotę festiwal „Śladami Singera” zawita do Łęcznej. Będzie to również okazja zwiedzenia z przewodnikiem zamkniętej od kilku lat synagogi. W Łęcznej pojawią się także sztukmistrze. Łęczna będzie jednym z 13 miast do których zawita w tym roku festiwal.

Powracamy na ścieżki Lubelszczyzny. W tym roku, wraz z artystami z Fundacji Sztukmistrze, znów powędrujemy szlakiem miejsc - sztetli opisanych przez noblistę Isaaca Baszewisa Singera.(...)

Dzięki determinacji organizatorów i naszych partnerów stworzyliśmy unikalny festiwal, rozpoznawany w kraju i za granicą. Festiwal, który może dziać się tylko tu, na Lubelszczyźnie. Bo temu regionowi Singer poświęcił większość opowiadań, opisując w nich historie swoich bohaterów. Ale losy żydowskich bohaterów literackich skłaniają też do refleksji nad losami żydowskich mieszkańców, którzy od pokoleń byli naszymi sąsiadami. Niewielu już ich pamięta, niewiele śladów pozostało, zaledwie pojedyncze synagogi, nagrobki, czasami cmentarze... - pisze dyrektor festiwalu, Witold Dąbrowski.

XI Festiwal Śladami Singera. Łęczna 23-24 lipca 2021

PROGRAM ŁĘCZNA DZIEŃ I (23 LIPCA - piątek)

17.00 - 20.00 "Singer contra Singer" Plenerowa instalacja artystyczna "Singer contra Singer", połączona z promocją Gazety Festiwalowej "Sztukmistrz Łęczyński". Elementem instalacji jest projekcja filmu dokumentalnego pt. "Warszawa - pejzaż z Singerem" (scenariusz i reżyseria: Adam Kinaszewski i Henryka Dobosz) opowiadający poprzez postać pisarza losy Żydów na ziemiach polskich. Produkcja z archiwum TVP. Miejsce: Plac Kościuszki przy fontannie

18.00 - 18.45 Zwiedzanie synagogi z przewodnikiem

19.00- 19.45 Zwiedzanie synagogi z przewodnikiem

20.00 - 21.00 Spektakl literacko-muzyczny "Opowieści z Nocy".

Relacje świadków Zagłady zestawione z wierszem poety Jakova Glatsztejna "Lublinie, moje święte żydowskie miasto" prezentowane z wykonywaną na żywo oryginalną muzyką. Po spektaklu spotkanie i rozmowa z jego wykonawcami.Występują: Witold Dąbrowski, Robert Brzozowski (kontrabas), Marian Pędzisz (altówka). Reżyseria: Tomasz Pietrasiewicz Miejsce: Synagoga.

DZIEŃ II (24 LIPCA - sobota)

12.00 Projekcja telewizyjnej adaptacji spektaklu teatralnego "Opowiadania dla dzieci" Spektakl w reż. Piotra Cieplaka zrealizowano w Teatrze Narodowym w Warszawie. Osiem opowiadań, które przenoszą nas z Nowego Jorku w czas biblijny, a potem do mitycznego Chełma i tworzą świat, w którym możliwe są zabawa, czułość i cud. Produkcja z archiwum TVP. Miejsce: Centrum Kultury w Łęcznej.

20.00 "Przyjaciele Sztukmistrza" - spektakl plenerowy w wykonaniu artystów Fundacji Sztukmistrze (żonglerka, akrobatyka, akrobatyka powietrzna, teatr fizyczny, fire show). Spektakl cyrkowo-teatralny inspirowany prozą Singera, przygotowany specjalnie na tegoroczną edycję festiwalu. Zagrany pół żartem pół serio, tak jak zwykł pisać Noblista. Reżyseria: Arkadiusz Ziętek i Zespół. Miejsce: Plac Kościuszki przy fontannie.

W razie niepogody spektakl plenerowy będzie realizowany w Synagodze.

Łęczna 22 lipca 2021

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876